Anna Dereszowska

Anna Dereszowska jest uważana za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. To wszechstronna artystka, która oprócz występowania na deskach teatralnych i na dużym ekranie, jest również wokalistką. W 2011 roku wydała swój debiutancki album zatytułowany Już nie zapomnisz mnie. Anna uczyła się w szkole muzycznej, w klasie fortepianu, a po ukończeniu liceum ogólnokształcącego udała się do Akademii Teatralnej w Warszawie. Dereszowska współpracuje z warszawskimi teatrami: Studio Buffo oraz Teatrem Syrena. Oprócz grania w sztukach teatralnych występuje w licznych produkcjach filmowych i serialach telewizyjnych. Za jej debiut uznaje się rolę starszej posterunkowej Kaliny Fatalskiej w Złotopolskich. Gwiazda pojawiała się także w takich topowych polskich serialach, jak: M jak miłość czy też Na dobre i na złe. Na swoim koncie Anna Dereszowska ma również wiele ról filmowych, między innymi w: Świadku koronnym, Testosteronie, Lejdis, Nigdy nie mów nigdy czy też Dzień dobry, kocham cię! Aktorka udziela też swojego głosu w dubbingu. Można ją usłyszeć w wielu filmach, na przykład: Księga dżungli (ang. The Jungle Book) jako Kaa, Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (ang. Capitan America: The Winter Soldier), Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł (ang. Secret of the Wings), Alicja w Krainie Czarów (ang. Alice in Wonderland) i wielu innych. Obecnie Anna Dereszowska jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej obsadzanych w rolach telewizyjnych i filmowych aktorek młodego pokolenia.

Anna Dereszowska – krótka biografia

Anna Dereszowska przyszła na świat 7 stycznia 1981 roku w Mikołowie jako córka Krzysztofa Dereszowskiego i Dagmary Kufiety. Uczyła się w Prywatnym Studium Muzycznym w miejscowości, z której pochodzi. Szkołę tę ukończyła w 1999 roku. Uczęszczała do klasy fortepianu.

dereszowska anna
Źródło: [Anna Dereszowska], [Ja Fryta], licencja: [CC BY-SA 2.0]

Kolejnym etapem edukacji Dereszowskiej było III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Do 2003 roku Anna uczyła się w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od tego samego roku zaczęła występować w Teatrze Dramatycznym. Aktorka współpracuje również z innymi warszawskimi teatrami: Studio Buffo oraz Teatrem Syrena.

Debiut teatralny Dereszowska miała w Rewizorze Mikołaja Gogola, który został wyreżyserowany przez Andrzeja Domalika w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W spektaklu tym zagrała we wrześniu 2002 roku jako Maria Antonowa.

Aktorka występowała także w teledyskach zespołu De Mono. Pojawiła się w klipach do piosenek: Siedem dni, Patrzę w Ciebie, Listy wiatrem unoszone oraz Jednym zdaniem. Ponadto, zagrała też w wideo do piosenki Elita grupy Buldog.

Anna Dereszowska oprócz licznych ról w serialach i filmach, śpiewa również piosenki. W 2011 roku wydała swój debiutancki album zatytułowany Już nie zapomnisz mnie. Artystka jest aktorką teatralno-musicalową, filmową, a także wokalistką.

Dereszowska występowała w licznych kampaniach reklamowych. W 2008 roku poparła kampanię społeczną zatytułowaną „Kocham. Nie biję”. Trzy lata później Anna reklamowała linię dermokosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka „Balneum Baby Basic” Almirall. W tym samym roku udzieliła się w „Polska – miejsce przyjazne mamie i dziecku” portalu ofeminin.pl wraz z Reni Jusis, Joanną Orleańską, Odetą Moro-Figurską, Magdaleną Schejbal, Agnieszką Pomaską, Małgorzatą Napieralską, Joanną Klusik-Rostkowską oraz Zuzanną Ziomecką.

W latach 2011 i 2012 Dereszowska była twarzą kosmetyków do koloryzacji włosów marki Palette. W 2012 roku wraz z Adą Fijał, Aleksandrą Mikołajczyk, Beatą Sadowską, Idą Karpińską, Katarzyną Pakosińską, Mają Hirsch i Natalią Lesz wzięła udział w kampanii społecznej Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości pod tytułem: „Piękna, bo zdrowa”. W ten sposób promowano regularne przeprowadzanie badań cytologicznych.

Rok później aktorka polecała katalog „Itaka & Gala” biura podróży Itaka i dwutygodnika „Gala”. W 2014 roku zaś Anna Dereszowska promowała usługę finansową „Kredyt Duet” Banku Zachodniego WBK wraz z Kevinem Spacey, Iwoną Wszołkówną oraz Robertem Wabichem.

Od 2016 roku gwiazda reklamuje mrożonki Proste Historie marki Iglotex podkładając swój głos.

Anna Dereszowska i jej kariera filmowa oraz telewizyjna

Swój debiut w produkcji telewizyjnej miała Anna Dereszowska w serialu Złotopolscy, który był emitowany od 1997 do 2010 roku. Aktorka pojawiła się w nim w roli starszej posterunkowej Kaliny Fatalskiej. Rok później zagrała również w serialu Na dobre i na złe jako Magda Soszyńska.

W kolejnych latach współpracowała z produkcją M jak miłość, w której wcielała się w kilka ról: kwiaciarkę w kawiarni, Sandrę Matuszewską, a także ciotkę Zosi.

Od 2002 roku Dereszowska grała w miniserialu zatytułowanym As jako Magda, przyjaciółka Ani. Rok później pojawiła się na wielkim ekranie w komedii Piotra Werśniaka Zróbmy sobie wnuka. Zagrała tam obok największych polskich aktorów filmowych: Małgorzaty Kożuchowskiej, Zbigniewa Zamachowskiego, Andrzeja Grabowskiego, a także Pawła Deląga czy też Katarzyny Bujakiewicz. W produkcji tej wcieliła się w Basię, dziewczynę Janka.

W 2004 roku aktorka zaczęła współpracę z serialem telewizyjnym Stacyjka, w którym grała Danę Kierską, kochankę Wojtka Liwicza. W tym czasie Anna wystąpiła również jako Halszka Marczakówna w fabularyzowanym dokumentalnym filmie wojennym Antoniego Krauze zatytułowanym Do potomnego.

Rok później pojawił się kolejny serial telewizyjny z udziałem Anny Dereszowskiej emitowany do 2006 roku pod tytułem Tango z aniołem. Był on wyreżyserowany przez Tomasza Koneckiego, który stworzył również filmy: Testosteron i Lejdis. W tym roku aktorka miała też swój udział w etiudzie Straszna noc. Rok później powstała kolejna produkcja z tego gatunku zatytułowana Test.

Pasmo sukcesów i wielu ról przyniósł Annie Dereszowskiej rok 2007. Zagrała ona wówczas w dwóch serialach telewizyjnych: Tajemnica twierdzy szyfrów, jako Anna Maria Solof oraz Odwróceni, gdzie wcieliła się w Laurę Różycką, żonę „Skalpela”. Oprócz tych produkcji, aktorka pojawiła się także w dwóch dużych filmach. Pierwszy z nich to Testosteron w reżyserii Andrzeja Saramowicza i Tomasza Koneckiego, w którym zagrała Doktor Śląską, byłą partnerkę „Robala”. Drugim filmem, który miał premierę w tym samym roku, w lutym był Świadek Koronny wyreżyserowany przez Jarosława Sypniewskiego, Jacka Filipiaka oraz Michała Gazdę. W obsadzie oprócz Anny Dereszowskiej, która wcieliła się w Laurę Różycką, żonę „Skalpela”, pojawili się między innymi: Paweł Małaszyński, Robert Więckiewicz, Artur Żmijewski, Małgorzata Foremniak, Krzysztof Globisz i wielu innych.

W 2008 roku ukazał się film Lejdis wyreżyserowany przez Tomasza Koneckiego. W komedii tej Dereszowska zagrała jedną z głównych ról – korektorkę Karolinę Korbowicz „Korbę”. Aktorka zyskała sobie tym samym jeszcze większą sławę, a do grona jej fanów dołączyli kolejni wielbiciele. Oprócz tego filmu, Anna pojawiła się jeszcze tego roku w Hardcover, ekranizacji produkcji niemieckiej. Wcieliła się tam w Ewę.

Kolejny rok to serial Naznaczony, w którym Dereszowska grała Milenę Kral, żonę Tadeusza. Oprócz tej telewizyjnej produkcji, powstały dwie kinowe: Nigdy nie mów nigdy w reżyserii Wojciecha Pacyny, w którym aktorka wcieliła się w Amę Bilską oraz krótkometrażowy film Wojciecha Jagiełło zatytułowany Sprawa Janusza W..

W 2010 roku powstał serial Klub szalonych dziewic opowiadający historię czterech przyjaciółek, które co tydzień spotykają się w barze, aby opowiedzieć o swoich sukcesach i problemach. Chociaż pomysł i obsada zapowiadały świetną produkcję, ostatecznie jednak serial nie odniósł sukcesu. W Klubie szalonych dziewic grali: Anna Dereszowska (jako Magda Mazurek), Dominika Łakomska (jako Daria Braniecka), Anna Przybylska (jako Karolina Słomka), Szymon Bobrowski (jako Marek Borkowski), Jakub Wesołowski (jako Mikołaj Strabużyński) i wielu innych.

Kolejnym serialem powstałym w tym samym roku byli Sprawiedliwi. Produkcja przedstawiała pielęgniarkę Barbarę, która ratowała Żydów podczas II wojny światowej. Anna Dereszowska grała w tym serialu Inę Palomę.

Oprócz seriali powstał wówczas również film zatytułowany Randka w ciemno w reżyserii Wojciecha Wójcika ze scenariuszem Ilony Łepkowskiej. Dereszowska zagrała w nim Kingę, realizatorkę „Randki w ciemno”. Obok niej w produkcji wystąpili znakomici polscy aktorzy i aktorki, między innymi: Katarzyna Maciąg, Borys Szyc, Zbigniew Zamachowski, Bogusław Linda, Tomasz Kot, Danuta Stenka.

W 2011 roku realizowany był serial telewizyjny Siła wyższa, w którym Anna wcielała się w Dorotę, siostrę Bazylii.

Aktorka współpracowała także z planem serialu Prawo Agaty, w którym pojawiała się jako mecenas Iwona Czerska. 2012 rok przyniósł Dereszowskiej kilka nowych filmów. Gwiazda zagrała w Komisarzu Blondzie i Oku sprawiedliwości w reżyseii Pawła Czarzastego. Wcieliła się również w Amandę w thrillerze Ixjana. Artystka pojawiła się też w kryminale Eugeniusza Korina jako Magda Leman. Produkcja ta uzyskała jedną nagrodę i sześć nominacji. W obsadzie znaleźli się między innymi: Michał Żebrowski, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Anna Przybylska, Paweł Małaszyński, Piotr Fronczewski, Mirosław Baka, Piotr Gąsowski.

W 2014 roku Anna Dereszowska zagrała Tamarę w komedii Ryszarda Zatorskiego zatytułowanej Dzień dobry, kocham cię! W tym samym czasie, w marcu, ukazał się dramat wojenny w reżyserii Roberta Glińskiego – Kamienie na szaniec. Aktorka pojawiła się w im jako kobieta podoficera SS.

W 2015 roku Anna wystąpiła w trzech filmach: Słaba płeć?, Anatomia zła oraz Kobiety bez wstydu.

Oprócz licznych ról w serialach telewizyjnych oraz filmach, Dereszowska użycza swojego głosu w dubbingu. Można ją usłyszeć w wielu produkcjach, między innymi: Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (ang. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe), jako dorosła Zuzanna, Zaczarowana (ang. Enchanted), jako Nancy, Złoty kompas (ang. The Golden Compass), jako Serafina Pekkala, Dzwoneczek i Zaginiony Skarb (ang. Tinker Bell and the Lost Treasure), Opowieść wigilijna (ang. A Christmas Carol), jako Belle, Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (ang. Capitan America: The Winter Soldier), jako Maria Hill, Avengers (ang. The Avengers), jako Maria Hill i wiele innych.

Anna Dereszowska to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Oprócz występów na deskach teatralnych oraz licznych ról w filmach i serialach, artystka jest wokalistką i ma na swoim koncie wydaną płytę. Jest związana z teatrem Studio Buffo oraz Teatrem Syrena w Warszawie. Dereszowska grała także w spektaklach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Oprócz ogromnego talentu, jaki posiada, Anna jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najseksowniejszych polskich gwiazd. Jej kariera serialowa rozpoczęła się wraz z rolą w Złotopolskich, gdzie wcieliła się w starszą posterunkową Kalinę Fatalską. Po tym debiucie otrzymywała angaż do najpopularniejszych seriali, jak na przykład Na dobre i na złe czy też M jak miłość. Obecnie Anna Dereszowska jest jedną z najchętniej obsadzanych polskich aktorek. Szczególnie często można ją zobaczyć na dużym ekranie w komediach romantycznych, między innymi w: Lejdis, Testosteron, Nigdy nie mów nigdy czy też Dzień dobry, kocham cię! Aktorka ma na swoim koncie występy w wielu polskich serialach, które biły rekordy oglądalności, na przykład: Prawo Agaty. Dodatkowo artystka zajmuje się dubbingiem, użyczając swojego głosu w filmach animowanych oraz innych, które tego wymagają. Jedną z wielu produkcji, w której można usłyszeć Dereszowską są Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (ang. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe).

Lubicie oglądać filmy z udziałem Anny Dereszowskiej? 🙂 Która z jej ról najbardziej Wam się podoba? 🙂

Komentarze

Brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar