Brad Pitt

Brat Pitt jest uznawany za jednego z najprzystojniejszych aktorów. Był mężem Jennifer Aniston, jednak na planie filmu Mr. and. Mrs. Smith uwiodła go seksowna Angelina Jolie, z którą do tej pory tworzą zgrane małżeństwo. Pitt jest aktorem, który w filmie osiągnął już niemal wszystko. Jego filmografia jest bardzo obszerna, a liczne role wysoko oceniane i nagradzane. Jest to jednak mężczyzna, który ponad wszystko ceni rodzinę, której jest niezwykle oddany i wierny.

William Bradley Pitt zostaje aktorem

William Bradley Pitt, bo tak brzmią pełne imiona i nazwisko tego amerykańskiego aktora, przyszedł na świat 18 grudnia 1963 roku w Shawnee. Jego rodzice: William A. Pitt i Jane Etty Hillhouse, byli baptystami. Ojciec był kierownikiem firmy z transportem ciężarowym, zaś matka pracowała w szkole jako pedagog.

Brad Pitt ma rodzeństwo: brata o imieniu Doug oraz siostrę Julie Neal.

Aktor uczęszczał do szkoły średniej w Springfield, gdzie spędził też swoje dzieciństwo. Po ukończeniu Kickapoo High School zaczął studia dziennikarskie ze specjalizacją w reklamie. W 1986 roku uzyskał tytuł magistra dziennikarstwa. Zanim otrzymał dyplom, postanowił wyjechać do Hollywood.

W Springfield Brad pracował jako sprzedawca, ale realizował się także jako aktor-amator w kółku teatralnym oraz chórze. W wolnym czasie grał w tenisa i koszykówkę.

pitt brad
Źródło: [Brad Pitt], Thomas Peter Schulz, licencja: [CC BY-SA 3.0]

Po wyjeździe do Los Angeles Pitt nie kontynuował swojej edukacji w branży marketingowej. Postanowił spróbować swoich sił jako aktor i model. Zaczął więc uczyć się aktorstwa pod okiem Roya Londona.

Swoją drogę do kariery zaczął reklamując restaurację El Pollo Loco w przebraniu kurczaka. Pieniądze, które uzyskiwał  z tej pracy przeznaczał na opłacenie lekcji aktorstwa.

Brad Pitt zagrał w Innym świecie (ang. Another World) oraz Dallas. Później pojawiał się w Dzieciaki, kłopoty i my (ang. Growing Pains). Występował także w serialu 21 Jump Street obok Johnny’ego Deppa.

Swój debiut filmowy miał Brad w filmie Mniej niż zero (ang. Less Than Zero), który ukazał się na ekranach kin w 1987 roku. Produkcja była ekranizacją powieści Breta Eastona Ellisa. Oprócz Pitta zagrał w niej Robert Downey Jr.

Firma Levi’s zaprosiła Brada do wystąpienia w spocie reklamowym w roli modela.

Thelma i Louise (ang. Thelma & Louise) to film, w którym Pitt zagrał autostopowicza. Rola ta stała się przełomem w jego karierze.

W 1992 roku aktor pojawił się w filmach Kontakt (ang. Contact), Rzeka życia (ang. A River Runs Through It) oraz Wspaniały świat (ang. Cool World). Rok później Brad zagrał w filmie Kalifornia, gdzie wcielił się w postać Early’ego Grayce’a, przestępcy. W tym samym roku powstał film Prawdziwy romans (ang. True Romance), gdzie Pitt się pojawił w roli Floyda.

Istotnym dla aktora stał się rok 1994. Zagrał bowiem wówczas w trzech produkcjach: Przysługa (ang. The Favor), Wichry namiętności (ang. Legends of the Fall) oraz Wywiad z wampirem (ang. Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles).

W Wywiadzie z wampirem obok Brada Pitta zagrała Kirsten Dust oraz Tom Cruise. Kryty szczególnie docenili grę aktorską Pitta, zaś negatywnie został oceniony w swojej roli Cruise. W filmie tym Brad wcielił się w Louisa de Pointe’a du Laca, wampira.

Ekranizacja powieści Anne Rice Wywiad z wampirem została nominowana do szesnastu nagród, z czego wygrała aż dwanaście. Film był nominowany do Oscara za najlepszą muzykę oryginalną oraz za najlepszą scenografię. Bradowi Pittowi oraz Tomowi Cruise’owi przypadła nagroda Złotej Maliny dla najgorszej ekranowej pary/duetu filmowego. Pomimo tego, produkcja jest uznawana za kultową i jak do tej pory najbardziej zbliżoną do literackiego pierwowzoru.

Kolejne lata kariery Brada Pitta przynosiły już same sukcesy. W 1995 roku aktor zagrał w filmie science fiction 12 małp (ang. Twelve Monkeys), w którym oprócz niego pojawił się Bruce Willis. Pitt wcielił się w Jeffrey’a Goinesa, za którą to rolę otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. W tej samej kategorii wygrał Złotego Globa. Krytycy uważają, że Brad szczególnie wyróżnia się swoją grą aktorską spośród pozostałych członków obsady.

Siedem (ang. Se7en) to kolejny film, który miał swoją premierę w 1995 roku. W produkcji wystąpiły takie sławy, jak: Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow czy Kevin Spacey. Brad Pitt wcielił się w detektywa Davida Millsa, który partneruje detektywowi, porucznikowi Williamowi Somersetowi (Morgan Freeman). FIlm był nominowany do Oscara za najlepszy montaż.

W dalszym rozwoju swojej kariery Brad Pitt realizował się w produkcjach: Uśpieni (ang. Sleepers), Zdrada (ang. The Devil’s Own), Siedem lat w Tybecie (ang. Seven Years in Tibet), Joe Black(ang. Meet Joe Black), Podziemny krąg (ang. Fight Club), Przekręt (ang. Snatch.).

Rok 2001 przyniósł aktorowi kolejne sukcesy. Zagrał w filmie Mexican (ang. The Mexican), a także w produkcji Zawód: Szpieg (ang. Spy Game). W tym roku również na ekranach kin pojawiła się głośna komedia kryminalna: Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra (ang. Ocean’s Eleven), w której obok Brada Pitta wystąpiły wielkie gwiazdy Hollywood: George Clooney, Matt Damon, Andy Garcia, Julia Roberts, Bernie Mac, Casey Affleck i inni. Film miał swoją kontynuację – w roku 2004 ukazała się kolejna część, która została zatytułowana: Dogrywka (ang. Ocean’s Twelve), a także w roku 2007, kiedy to swoją premierę miało Ocean’s 13 (ang. Ocean’s Thirteen).

Troja (ang. Troya) to produkcja, która jest ekranizacją epopei Homera. Brad Pitt wciela się w Achillesa. Film był nominowany do Oscara za najlepsze kostiumy.

W 2005 roku na planie filmu Mr. & Mrs. Smith Brad Pitt poznał Angelinę Jolie. Para wcieliła się w role płatnych zabójców, którzy są małżeństwem i pracują dla tajnych agencji. Pewnego dnia otrzymują zlecenie, aby się nawzajem zabić.

Babel to produkcja, która otrzymała Oscara oraz była nominowana do tej nagrody aż w sześciu kategoriach. Film wygrał Złotego Globa dla najlepszego dramatu, a Brad Pitt był nominowany do tej nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę Richarda Jonesa.

Innymi filmami, w których zagrał Brad Pitt są: Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (ang. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford), Tajne przez poufne (ang. Burn After Reading) czy też Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (ang. The Curious Case of Benjamin Button). Ostatnia z wymienionych pozycji wygrała czternaście nagród i uzyskała aż pięćdziesiąt dziewięć różnych nominacji. Produkcja zwyciężyła Oscara w trzech kategoriach: najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne, a oprócz tego do Oscara nominowany za rolę Benjamina Buttona był Brad Pitt (w kategorii: najlepszy aktor pierwszoplanowy). Nagrody tej jednak wówczas nie zdobył.

angelina jolie brad pitt
Źródło: [Brad Pitt], [Georges Biard], licencja: [CC BY-SA 3.0]

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona uzyskał również pięć nominacji do Złotych Globów: najlepszy dramat, najlepszy aktor w dramacie: Brad Pitt, najlepszy reżyser: David Fincher, najlepszy scenariusz: Eric Roth, Robin Swicord, najlepsza muzyka: Alexandre Desplat. Niestety żadnej z tych nagród nie wygrano.

W 2009 roku miał swoją premierę film wojenny Quentina Tarantino, Bękarty wojny (ang. Inglourious Basterds). Brad Pitt zagrał w tej produkcji porucznika Aldo Raine’a. Bękarty wojny były nominowane do Oscara dla najlepszego filmu, a także w sześciu innych kategoriach. Nagrodę tę wygrał Christoph Waltz dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Brad Pitt i jego nowe role

W 2011 roku Brad Pitt zagrał w filmie Drzewo życia (ang. The Tree of Life), nominowanym do Oscara w trzech kategoriach. Tego roku również pojawił się w produkcji Moneyball, która również była nominowana do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w sześciu kategoriach, w tym dla najlepszego aktora pierwszoplanowego: Brad Pitt.

Kolejne lata przyniosły role w filmach: Zabić, jak to łatwo powiedzieć (ang. Killing Them Softly), Adwokat (ang. The Counselor), Zniewolony. 12 Years a Slave (ang. 12 Years a Slave) oraz World War Z.

Produkcja Zniewolony. 12 Years a Slave otrzymała Oscara w trzech kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa, a także najlepszy scenariusz adaptowany. Oprócz tych wygranych, film miał sześć innych nominacji.

Następnymi obrazami, na których można było zobaczyć Brada Pitta były: Furia (ang. Fury), Big Short (ang. The Big Short) oraz Nad morzem (ang. By the Sea).

W 2016 roku ukazać się mają filmy: War Machine, a także The Tiger, zaś na rok 2017 zaplanowano premiery: World War Z 2 oraz Important Artifacts and Personal Property from the Collection of Lenore Doolan and Harold Morris, Including Books, Street Fashion, and Jewelery.

Piękni, młodzi, zakochani – Brad Pitt i Jennifer Aniston

Poznali się na randce zorganizowanej przez agenta Jenifer Aniston. Zakochali się w sobie niemal od razu, a świat ich pokochał. Byli piękni i młodzi. Czasopisma plotkarskie opisywały aktorkę i Brada Pitta, jako parę idealną. Fani nie mogli doczekać się ślicznego potomstwa. Małżeństwo trwało pięć lat i przez cały ten okres nikt nawet nie podejrzewał, że w cichości domu Brada i Jennifer mogą tkwić jakieś konflikty i nieporozumienia.

Jedni uważają, że Pitt i Aniston oczarowali sobą media, które rozpisywały się na temat ich związku wyłącznie w superlatywach. Bardziej złośliwi twierdzą, że para miała doskonałych menadżerów, którzy dbali o ich wizerunek do perfekcji. Niemniej jednak, w momencie pojawienia się przecieków na temat romansu Brada i Angeliny Jolie, na jaw wyszło wiele informacji burzących idealną wizję Pitta i Aniston. Okazuje się, że aktorka jest osobą konfliktową, wymagającą i nadto emocjonalną.

Po latach, Brad przyznał, że jego małżeństwo z Jennifer nie było interesujące, a dużo więcej satysfakcji i radości czerpie ze związku z Angeliną.

Dla fanów pary romans aktora był ogromnym ciosem. Do tej pory byli oni bowiem nierozłączni, ciągle wpatrzeni w siebie i całkowicie sobie oddani. Niestety sielanka zakończyła się wraz z rozpoczęciem przez Pitta zdjęć do filmu Mr. i Mrs. Smith, gdzie wraz Angeliną Jolie odgrywali główne role.

Okazuje się jednak, że Brad Pitt i Jennifer Aniston byli niezgodni w najważniejszej dla aktora kwestii – kwestii posiadania dzieci. Gwiazdor od dawna marzył o założeniu rodziny i posiadaniu gromadki dzieci, na co jednak nie była gotowa jego żona. On osiągnął już bardzo wiele, ona ciągle chciała wspinać się po szczeblach kariery. To właśnie ta sprzeczność miała doprowadzić do rozstania.

Najsłynniejsza para Hollywood

Angelina Jolie i Brad Pitt szybko zostali okrzyknięci najsłynniejszą parą Hollywood. Chociaż ich romans zaczął się w 2005 roku, para długo zwlekała z wzięciem ślubu. Dopiero 23 sierpnia 2014 roku gwiazdy stanęły na ślubnym kobiercu. Uroczystość odbyła się we Francji, w ich posiadłości. Wzięło w niej udział tylko dwadzieścia pięć osób.

Jolie i Pitt wychowują szóstkę dzieci, które miały duży wkład w przygotowania do ślubu. Rysunki pociech aktorów znalazły się na welonie Angeliny. Ponadto dzieci podawały obrączki, a nawet odprowadzały swoją mamę do ołtarza.

Angelina Jolie i Brad Pitt mają szóstkę dzieci. Trójka z nich jest adoptowana. W 2002 roku aktorka adoptowała Madoxa, zaś trzy lata później Zaharę. W 2006 roku urodziła się Shiloh. Para zdecydowała się na kolejną adopcję, tym razem trafił do nich chłopiec z Wietnamu – Pax. W 2008 roku Jolie urodziła Knoxa i Vivienne, bliźniaki.

Brad Pitt to jeden z najpopularniejszych aktorów na całym świecie. Nie sposób wskazać jednego filmu z jego udziałem, gdyż tytuły można mnożyć. Choć w swoim zawodzie osiągnął już niemal wszystko, ciągle pracuje i tworzy nowe produkcje, zarówno jako aktor, jak i producent. Od 2005 roku jest w związku z Agneliną Jolie, z którą wychowuje szóstkę dzieci. Rodzina jest najwyższą wartością dla Pitta, dlatego jest szczęśliwy, że może ją tworzyć wraz ze swoją żoną. Z byłą partnerką, Jennifer Aniston, nie udało mu się spełnić tego marzenia. W 2016 roku będziemy mogli oglądać Brada w nowych filmach na dużym ekranie.

W jakim filmie najbardziej lubicie oglądać Brada Pitta? 🙂

Komentarze

Brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar