Johnny Depp

John Christoper Depp II, znany szerokiej publiczności jako Johnny Depp jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej oglądanych na wielkim ekranie aktorów. Artysta jest znany przede wszystkim z roli kapitana Jacka Sparrowa w serii filmów Piraci z Karaibów. Jego życie jednak nie wskazywało początkowo na to, że zostanie on gwiazdą światowego kina. Po rozwodzie swoich rodziców przeszedł załamanie nerwowe i zaczął brać narkotyki, co stało się powodem wyrzucenia ze szkoły. Po tym wydarzeniu Johnny próbował zrobić karierę występując w różnych zespołach muzycznych. Odniósł nawet pewien sukces wraz z grupą „Kids”. Po rozpadzie zespołu postanowił zostać aktorem. Pierwsza rolę Depp zagrał dzięki Nicolasowi Cage’owi, z którym zapoznała go jego ówczesna żona. Od tamtej pory Johnny jest chętnie obsadzany w filmach i odnosi ogromne sukcesy. Jego życie nie obeszło się jednak bez skandali. Był to na szczęście etap przejściowy w jego karierze. Obecnie Depp jest znacznie spokojniejszy i do prasy przenikają informacje dotyczące wyłącznie jego związków i zmieniających się partnerek.

Johnny Depp – załamanie nerwowe, muzykowanie i aktorstwo

John Christopher Depp II, czyli Johnny Depp urodził się 9 czerwca 1963 roku w Owensboro. Ojciec był inżynierem, zaś matka zajmowała się domem. Rodzina Johnny’ego jest pochodzenia niemieckiego i irlandzkiego. W jednym z wywiadów aktor powiedział również, że ma korzenie indiańskie w plemieniu Czirokezów lub Kirików.

johnny depp aktor
Źródło: [Johnny Depp], [Angela George], licencja: [CC BY-SA 3.0]

W wieku dziesięciu lat państwo Depp przeprowadzili się wraz ze swoim synem do Miramar, niedaleko Miami,  na Florydzie. Pięć lat później rodzice Johnny’ego podjęli decyzję o rozwodzie. Odbiło się to bardzo mocno na psychice młodego Deppa, który przeszedł poważne załamanie nerwowe. Ból, który odczuwał próbował zwalczać narkotykami, co spowodowało, że został wyrzucony ze szkoły i w ten sposób zakończył swoją edukację.

Po porzuceniu nauki Johnny próbował swoich sił jako muzyk. Grał w kilkunastu zespołach, jednak najbardziej znaną okazała się grupa, która nosiła nazwę „Kids”. Ich sukces był tak duży, że byli nawet w trasie z rockowym artystą – Iggy Popem.

Zespół nie przetrwał jednak i zakończył swoją działalność po kilku latach. Johnny Depp postanowił wówczas szukać szczęścia w aktorstwie. Mając dwadzieścia lat, gwizdor wziął ślub z Lori Allison. Po trzech latach małżeństwa para się rozwiodła. Kiedy Johnny wpadł na pomysł rozpoczęcia kariery w filmie, jego ówczesna żona zapoznała go z Nicolasem Cagem. To właśnie ten aktor pomógł Deppowi otrzymać pierwszy angaż. Debiutował rolą w horrorze Koszmar z ulicy Wiązów (ang. A Nightmare on Elm Street).

Kiedy Johnny zakończył edukację w szkole aktorskiej w Los Angeles, dostał możliwość wystąpienia w filmie Pluton wyreżyserowanym przez Olivera Stone’a. Produkcja ta otrzymała kilka Oscarów. Dzięki tej roli Depp został zauważony i zaczął grać w serialu 21 Jump Street. Wcielał się tam w detektywa Tommy’ego Hansona. Przyniosło mu to ogromną sławę i mnóstwo nowych propozycji, przez co aktor zaczął coraz częściej być angażowany do powstających filmów.

Po kolejnych rolach, które otrzymywał Depp, zyskał on status gwiazdy. Stał się bardzo popularny i wprost rozchwytywany. Jego życie jednak nie obchodziło się bez skandali. Aktor posiadał swój własny nocny klub o nazwie Viper Room, w którym w 1993 roku zmarł aktor River Phoenix z powodu przedawkowania narkotyków. Johnny był też aresztowany za spowodowanie strat w hotelu na Manhattanie, które wyniosły dwa tysiące dolarów.

Okres buntu i skandali był jednak chwilowy i wkrótce Johnny Depp odświeżył swój wizerunek i zaczął żyć nieco bardziej spokojnie. Od tamtej pory fotoreporterzy i prasa plotkarska interesuje się głównie partnerkami aktora, który je zmienia. Johnny był zaręczony z modelką Kate Moss oraz aktorkami: Sherilyn Fenn, Jennifer Grey oraz Winoną Ryder.

Wszystkie filmy, w których zagrał Johnny Depp

Wszystkie role, w których został obsadzony Johnny Depp wydają się być niemożliwe do zliczenia i opisania w jednym artykule. Tuż po debiucie aktorskim w horrorze Koszmar z ulicy Więzów (ang. A Nightmare on Elm Street), aktor zagrał jedną z głównych ról w komedii Wakacje w kurorcie (ang. Private Resort).

W 1986 roku nastąpił duży przełom w karierze Deppa. Oprócz udziału w produkcjach: R.P.G. oraz Slow Burn, zagrał on niewielką rolę w dramacie wojennym Olivera Stone’a zatytułowanym Pluton (ang. Platoon). Produkcja otrzymała osiem nominacji do Oscara, z czego wygrała aż cztery nagrody (najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż). Oprócz tego, film otrzymał trzy statuetki Złotych Globów (najlepszy dramat, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy reżyser) oraz jedną nominację.

johnny depp
Źródło: [Johnny Depp], [Angela George], licencja: [CC BY-SA 3.0]

Dzięki tej niewielkiej roli Johnny został zauważony i zaangażowano go do serialu 21 Jump Street, w którym wcielił się w oficera Toma Hansona. Serial ten był emitowany do 1991 roku.

W 1990 roku powstały dwa duże filmy z udziałem Deppa. Beksa (ang. Cry-Baby) to musical wyreżyserowany przez Johna Watersa, w którym Johnny zagrał główną rolę – Wade’a Beksę Walkera. Drugą produkcję stanowił Edward Nożycoręki (ang. Edward Scissorhands) Tima Burtona, w której to Depp również odgrywał główną rolę, czyli Edwarda Nożycorękiego. Za te film aktor był nominowany do nagrody Złotych Globów w kategorii: najlepszy aktor w komedii lub musicalu.

Kolejnymi ekranizacjami, w których można zobaczyć Johnny’ego Deppa są: Freddy nie żyje: Koniec koszmaru (ang. Freddy’s Dead: The Final Nightmare), Arizona Dream, Benny i Joon (ang. Benny & Joon), Co gryzie Gilberta Grape’a (ang. What’s Eating Gilbert Grape), Ed Wood, Don Juan DeMarco, Na żywo (ang. Nick of Time), Truposz (ang. Dead Man), United States of Poetry, Odważny (ang. The Brave, Donnie Brasco, a także Las Vegas Parano (ang. Fear and Loathing in Las Vegas).

W większości z wymienionych powyżej filmów Johnny Depp odgrywał główne role. W 1999 roku aktor dostał angaż do filmu Jeździec bez głowy (ang. Sleepy Hollow) wyreżyserowanym przez Toma Burtona. W horrorze tym Johnny wcielił się w Ichaboda Crane’a. Produkcja otrzymała trzy nominacje do Oscara, z czego wygrała jedną nagrodę.

W tym samym roku Depp pojawił się w filmie Romana Polańskiego zatytułowanym Dziewiąte wrota (ang. The Ninth Gate). Kolejnymi ekranizacjami, które miały premierę w tym czasie, były: Żona astronauty (ang. The Astronaut’s Wife) oraz The Source.

Rok później Johnny otrzymał rolę w komedii, dramacie pod tytułem Czekolada (ang. Chocolate). We wrześniu 2000 roku ukazał się muzyczny melodramat z udziałem Deppa – Człowiek, który płakał (ang. The Man Who Cried) oraz dramat biograficzny – Zanim zapadnie noc (ang. Before Night Falls).

Przed rozpoczęciem pracy nad serią filmów o piratach z Karaibów, z której Johnny jest najbardziej znany, zagrał on jeszcze w Blow oraz Z piekła rodem (ang. From Hell). W 2003 roku ukazał się film w reżyserii Gore’a Verbinskiego zatytułowany Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (ang. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl). To właśnie z roli kapitana Jacka Sparrowa jest najbardziej kojarzony Johnny Depp. Za rolę w pierwszej części Piratów z Karaibów aktor był nominowany do Oscara.

Tego samego roku, w którym swoją premierę miał film opowiadający o piratach, ukazał się film akcji – Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2 (ang. Once Upon a Time in Mexico). Johnny zagrał tam agenta CIA Sands i pojawił się obok Antonio Banderasa oraz Salmy Hayek.

W następnym roku ukazały się kolejne wielkie produkcje z udziałem Deppa: Sekretne okno (ang. Secret Window), Marzyciel (ang. Finding Neverland), za którą to rolę otrzymał nominację do Oscara, Rozpustnik (ang. The Libertine), I żyli długo i szczęśliwie. W 2005 roku Johnny zagrał w kolejnym filmie Tima Burtona – Charlie i fabryka czekolady (ang. Charlie and the Chocolate Factory).

Kolejne lata przynosiły następne części filmów o piratach: Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (ang. Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest) 2006 rok, Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (ang. Pirates of the Caribbean: At World’s End) 2007 rok, Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (ang. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides) 2011 rok. Na rok 2017 zaplanowana jest premiera piątej części: ang. Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales.

Równocześnie z powstawaniem kolejnych części Piratów z Karaibów, Johnny Depp pracował nad innymi filmami. W  2007 roku ukazał się Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (ang. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street), w którym Depp zagrał główną rolę. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy, jak: Helena Bonham Carter, Alan Rickman czy też Timothy Spall. Za wcielenie się w Sweeney’a Todda Johnny został nominowany do Oscara.

johny depp
Źródło: [Johnny Depp], [Georges Biard], licencja: [CC BY-SA 3.0]

W 2009 roku powstały filmy: Parnassus (ang. The Imaginarium of Doctor Parnassus), a także Wrogowie publiczni (ang. Public Enemies).

Rok później aktor zagrał w Alicji w Krainie Czarów (ang. Alice in Wonderland), a w 2016 roku współtworzył drugą część tego filmu: Alicja po drugiej stronie lustra (ang. Alice Through the Looking Glass).

Chociaż opisane powyżej produkcje ukazują ogrom ról, w których obsadzony był Johnny Depp, nie wyczerpują tematu. Aktor pojawiał się w wielu innych filmach, których nie sposób ująć w jednym artykule. Każda ekranizacja, w której wziął udział Depp odniosła sukces, stąd też wniosek, że jego obecność w danym filmie może gwarantować jego powodzenie. Tym samym Johnny jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych aktorów na świecie.

Johnny Depp i jego związki z kobietami

W 1983 roku młody Johnny Depp postanowił wziąć ślub z Lori Anne Alison, z którą był związany do 1986 roku. Po trzech latach małżeństwa para postanowiła się rozwieźć.

Następnie aktor był przez prawie piętnaście lat związany z francuską piosenkarką i aktorką Vanessą Paradis. Para nigdy nie zdecydowała się na ślub. Depp i Paradis doczekali się jednak dwójki dzieci. 27 maja 1999 roku urodziła się Lily Rose Melody Depp, zaś 9 kwietnia 2002 roku na świat przyszedł John Christopher „Jack” Depp III.

W 2012 roku fani Johnny’ego przeżyli szok, gdyż aktor powiadomił ich o tym, że rozstaje się ze swoją partnerką. Do tej pory ich relacja uchodziła za niemal idealną. Para była uznawana za niezwykle dobraną i wyjątkowo zgodną. Wiele osób podejrzewało, że jest to jedynie chwilowy kryzys w ich związku. Jak się później okazało Depp nie był wierny Vanessie i przez wiele lat zdradzał ją ze stewardessą z prywatnego samolotu. Co więcej, kiedy Johnny był jeszcze z Paradis, spotykał się już z Amber Heard, z którą 3 lutego 2015 roku wziął ślub.

Prasa donosiła jednak także o drugiej stronie tego rozstania. Niektórzy twierdzili, że Vanessa przez lata wykorzystywała swojego partera. Inni zaś uważali, iż matka Deppa nie znosiła Paradis.

Po tym, jak oficjalnie okazało się, że Johnny jest związany z Amber zrzuconą całą winę na nową partnerkę aktora. Media jednak nie wróżyły powodzenia tej relacji. Heard jest znacznie młodsza od Deppa, ale jak na razie nic nie wskazuje na to, by ich związek miał się zakończyć.

Johnny Depp, a właściwie John Christopher Depp II to amerykański aktor filmowy, reżyser, a także muzyk. Był trzykrotnie nominowany do Oscara, ale nagrody tej nie udało mu się jeszcze wygrać. Artysta ten znany jest przede wszystkim z odgrywania roli  kapitana Jacka Sparrowa w serii filmów Piraci z Karaibów. Johnny ma jednak na swoim koncie mnóstwo innych angaży. Za jego debiut uznaje się horror Koszmar z ulicy Wiązów (ang. A Nightmare on Elm Street). Od tamtej pory gwiazdor pojawiał się wielokrotnie na dużym ekranie, a pozycje z jego udziałem każdorazowo odnosiły ogromny sukces. Depp jest obecnie jednym z najpopularniejszych aktorów na świecie. Uważa się, że jego uczestnictwo w produkcji może gwarantować jej powodzenie.

Lubicie oglądać filmy z Johnnym Deppem? 🙂 Które jego role uważacie za najlepsze? 🙂

Komentarze

Brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar