Kuba Wojewódzki

Kuba Wojewódzki to bez wątpienia jeden z najbardziej kontrowersyjnych dziennikarzy w Polsce. Współpracuje on z telewizją, radiem, prasą, teatrem, ale jest też scenarzystą i reżyserem. Wojewódzki pracował jako dyrektor artystyczny, a także realizował teledyski i projektował okładki płyt. Początkowo prezenter był związany z telewizją TVP, ale z czasem przeszedł do Polsatu, by ostatecznie współpracować z TVNem, gdzie od wielu już lat prowadzi swój talk-show Kuba Wojewódzki. Dziennikarz jest znany ze swojego kontrowersyjnego zachowania. Był oskarżany między innymi o rasizm, znieważenie flagi, a także o ksenofobię wobec Ukraińców. Prezenter przez cztery lata był związany z aktorką Anną Muchą (do 2007 roku). Ich związek jednak nie przetrwał. Od 2012 roku Wojewódzki jest z Renatą Kaczoruk, z którą jest zaręczony.

 

Kuba Wojewódzki – telewizja, radio, prasa…

Jakub Władysław Wojewódzki urodził się 2 sierpnia 1963 roku w Koszalinie. Po zakończeniu edukacji w klasie humanistycznej w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie rozpoczął studia w Uniwersytecie Warszawskim na kierunku dziennikarskim. Ostatecznie jednak nie ukończył studiów.

kuba wojewodzki
Źródło: [Kuba Wojewódzki], [Sławek], licencja: [CC BY-SA 2.0]

W wieku 27 lat Kuba Wojewódzki został dyrektorem artystycznym firmy fonograficznej Arston, która wydawała albumy takich twórców, jak: Farben Lehre, T. Love czy też Kult. Trzy lata później Wojewódzki został dyrektorem Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie.

Kuba realizował się także w tworzeniu teledysków. Pomagał przy ich powstawaniu zespołowi Wilki, Oddziałowi Zamkniętemu czy też Urszuli. Artysta zajmował się również projektowaniem okładek płyt.

Kuba Wojewódzki działa w sektorze telewizyjnym, radiowym, teatralnym i reklamowym, a także w prasie oraz jako scenarzysta i reżyser. Swoją karierę w telewizji rozpoczął w programie TVP1 Rockandroller. Później zaczął występować w Halo-Gram na antenie Polsatu. Dużą popularność przyniosło Wojewódzkiemu zasiadanie w jury Idola.

 

Do 2006 roku Kuba Wojewódzki prowadził swój autorski program w Polsacie. W 2006 roku związał się jednak ze stacją TVN, w której kontynuuje swój talk-show pod tytułem: Kuba Wojewódzki.

W roku 2008 dziennikarz rozpoczął pracę w programie Mam talent!, w którym wraz z Agnieszką Chylińską i Małgorzatą Foremniak zasiadał w jury. Jego współpraca z tą produkcją trwała do 2010 roku. Już rok później Kuba Wojewódzki zaczął pracę w składzie oceniającym uczestników kolejnego talent show: X-Factor. W programie tym pojawiał się do roku 2014. W 2015 roku został jurorem w Małych Gigantach, gdzie opiniuje występy dzieci.

Wojewódzki pracował w Rozgłośni Harcerskiej, Trójce, RDC, Radiu Bis i RMF FM, gdzie prowadził audycje muzyczne. Następnie współpracował z Antyradiem, a także Rock Radiem. Swoje programy przedstawiał również w Esce Rock. Na antenie radiowej współpracował z Michałem Figurskim, Maciejem Stuhrem, Piotrem Kędzierskim, Czesławem Mozilem i wieloma innymi artystami.

Dziennikarz współpracował z prasą muzyczną. Obecnie publikuje swoje felietony w Polityce, wcześniej robił to dla gazet: Wprost oraz Przekrój.

Od 2010 roku Kuba Wojewódzki gra główną rolę w sztuce Woody’ego Allena zatytułowanej Zagraj to jeszcze raz, która jest wystawiana w Teatrze 6. piętro. W 2011 roku dziennikarz wystąpił w jednej z reklam sieci komórkowej Play, za którą podobno zainkasował 2,5 miliona złotych. Wcześniej prezenter podejmował współpracę z siecią komórkową Era Tak Tak oraz z marką Axe.

Związek Anny Muchy i Kuby Wojewódzkiego

O tym, że Kuba Wojewódzki był związany z Anną Muchą nie pamięta już prawie nikt. Ich związek trwał jednak cztery lata i bardzo wiele osób sądziło wówczas, że para już ze sobą pozostanie. Los chciał jednak inaczej.

Wielokrotnie w wywiadach dziennikarz podkreślał, iż Mucha jest jak na swój wiek wyjątkowo dojrzała, zaś on szczególnie niedojrzały. Na tę nietypową dorosłość aktorki zapewne wpłynął fakt, że stała się osobą publiczną już jako dziecko. Zarówno Kuba, jak i Ania, byli zgodni w kwestii małżeństwa i posiadania dzieci – nie spieszyło im się do tego. Mucha w dzieciństwie była świadkiem rozstania swoich rodziców, co zapewne w pewien sposób zraziło ją do podejmowania szybkiej decyzji o ślubie.

Po rozstaniu pary, znajomi Anny wskazywali na to, że Wojewódzki związek z aktorką traktował za luźno. Chociaż aktorka wyznawała, iż nie spieszy jej się do rodzinnego życia, małżeństwa i dzieci, zapewne marzyła o białej sukni i pierścionku na palcu. Osoby z bliskiego kręgu Muchy w tym właśnie widzieli powód rozpadu jej związku.

Po oficjalnej informacji o zakończeniu związku Anny Muchy i Kuby Wojewódzkiego, media wciąż nie dawały za wygraną i wierzyły, że para do siebie wróci. Czasopisma plotkarskie umieszczały temat zejścia się gwiazd na swoich okładkach, zaś cała Polska śledziła poczynania dziennikarza i aktorki. Wkrótce opublikowano informację o tym, że Mucha wyjeżdża do Nowego Jorku na studia aktorskie. Tuż przed wylotem do Stanów Zjednoczonych była jeszcze widywana z Kubą Wojewódzkim, co dało podstawy do kolejnych spekulacji. Co więcej, fotoreporterzy spotkali prezentera odwiedzającego mamę aktorki. Ostatecznie jednak para nie wróciła do siebie, a wszelkie plotki na ten temat z czasem ucichły.

O relacjach Anny Muchy z Kubą Wojewódzkim i tego, jak wyglądał ich związek wiemy niewiele. Zarówno w czasie, gdy się razem spotykali,  jak i po rozstaniu, gwiazdy niechętnie poruszały tak prywatne tematy. Z niektórych doniesień wynika jednak, że związek ten był burzliwy i niezwykle temperamentny.

Nowa narzeczona Kuby Wojewódzkiego

O tym, że Kuba Wojewódzki ma słabość do młodszych kobiet wiadomo od dawna. Jednak po rozstaniu z Anną Muchą spotykał się z dziewczynami tylko po kilka tygodni. Sytuacja zmieniła się, gdy w 2012 roku zaczął być widywany Renatą Kaczoruk.

Nowa wybranka dziennikarza jest modelką. Renata urodziła się we Wrocławiu w 1986 roku. Co ciekawe, ma siostrę bliźniaczkę. Kaczoruk chodziła po wybiegach w Tokio dla takich projektantów, jak między innymi: Giorgio Armani czy też Jean Paul Gaultier. Modelka ukończyła psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, a następnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych.

Czasopisma plotkarskie podejrzewają, że związek Renaty Kaczoruk i Kuby wojewódzkiego jest trudny do zaakceptowania dla rodziny modelki, która jest konserwatywna, o tradycjach katolickich.

Wojewódzki wielokrotnie podkreślał już, że Renata jest kobietą, której szukał przez wiele lat swojego życia. Para jest zaręczona i być może za niedługo do sieci przenikną informacje o tym, że planują ślub.

Wszyscy na jednego, czyli Roast Kuby Wojewódzkiego

Na początku lutego 2016 roku miał miejsce Roast Kuby Wojewódzkiego, który wywołał sporo emocji. Jednych śmieszyły wydarzenia rozgrywające się w na ekranach, inni zaś byli nimi oburzeni. Dużo mówiło się o tym, że program pokazał, jak można wulgarnie, choć wydawałoby się inteligentnie, obrażać się wzajemnie przed kamerami. Pomimo tych wszystkich spekulacji, Roast Kuby Wojewódzkiego zobaczyło około dwa miliony widzów.

jakub wojewodzki
Źródło: [Kuba Wojewódzki], [Michał Kobyliński], licencja: [CC BY-SA 2.5]

W tym specjalnym odcinku Kuby Wojewódzkiego wystąpili: Antoni Syrek-Dąbrowski, Cezary Jurkiewicz, Michał Kempa, Sebastian Rejent, Abelard Giza, Anna Dereszowska, Dawid Podsiadło oraz Piotr Kędzierski.

Tuż po emisji programu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała skargę związaną z Roastem Kuby Wojewódzkiego. W związku z tym, że odcinek był bardzo mocno promowany i często reklamowany przed ukazaniem się, obejrzało go mnóstwo widzów. Od początku wiadomo było, że będzie to coś kontrowersyjnego i skandalicznego.

Tak też się stało. Wszyscy uczestnicy programu Wszyscy na jednego, czyli Roast Kuby Wojewódzkiego obrażali się nawzajem używając przy tym wielu wulgaryzmów. Jakby tego było mało, w programie pojawiła się ogromna fala żartów z osób nieobecnych w studio. Szczególnie dotkliwe było naśmiewanie się z Michała Figurskiego, który dochodzi do siebie po wylewie, jak również ze śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Mocne słowa zostały także skierowane pod adresem Kamila Durczoka i Tomasza Kammela.

Roast Kuby Wojewódzkiego był na tyle kontrowersyjny, że istniało nawet zagrożenie, iż nie zostanie wyemitowany na antenie TVN. Po pojawieniu się go na ekranach, a także po fali emocjonalnych komentarzy ze strony widzów i osób ze świata show biznesu, przyszedł czas na zabranie głosu przez Michała Figurskiego, z którego również żartowano w trakcie trwania programu.

Figurski napisał na swoim profilu na Facebooku, że wolałby, aby prokuratura zamiast zajmować się wygłupami jego kolegów z choroby, która go dotknęła, skupiła się na osobach, życzących mu pozostania na wózku inwalidzkim. Osoby te podobno kierują też tego typu „życzenia” do całej rodziny Michała, dlatego sam zainteresowany wolałby, aby nabrano więcej dystansu wobec żartowania na jego temat, a zajęto się kwestiami dla niego bardziej istotnymi.

Kontrowersyjne zachowanie Kuby Wojewódzkiego

Wszyscy na jednego, czyli Roast Kuby Wojewódzkiego to tylko jedna z wielu kontrowersji dotycząca dziennikarza. Prezenter został w 2011 roku oskarżony o rasizm. W audycji Poranny WF, którą Wojewódzki prowadził wraz z Michałem Figurskim, pod adresem ciemnoskórego mężczyzny skierowane zostały negatywne i obraźliwe komentarze, które zostały uznane za rasistowskie.

W związku z tym oskarżeniem Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe wszczęła śledztwo, w którego wyniku Eska Rock SA, w której pracowali dziennikarze, została obciążona karą finansową w wysokości 50 tysięcy złotych.

W tym samym roku (2011) oskarżono Kubę Wojewódzkiego o znieważenie flagi, tym samym nakładając na telewizję TVN karę 471 tysięcy złotych. Podstawą do oskarżenia był odcinek autorskiego programu dziennikarza, w którym razem z gośćmi wkładał polskie flagi w atrapy psich odchodów.

W 2012 roku prezenter został oskarżony o ksenofobię wobec Ukraińców. Wiązało się to ze słowami, które zostały użyte przez Wojewódzkiego i Figurskiego w programie Poranny WF. Rada Etyki Mediów doszła do przekonania, że dziennikarze przedstawiali na antenie radia Eska Rock zachowania ksenofobiczne, które prowokowały słuchaczy do podobnych reakcji.

Po tych wydarzeniach Radio Eska Rock postanowiło zdjąć program Poranny WF z ramówki, a także zwolnić Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego.

Kuba Wojewódzki jako juror – od Idola po Małych Gigantów

Kuba Wojewódzki zaczął swoją jurorską karierę w Idolu emitowanym w telewizji Polsat. Wziął on wówczas udział w nagraniach do pierwszej, drugiej oraz czwartej edycji tego show.

Odkąd prezenter współpracuje z telewizją TVN, bardzo często zasiada na fotelu jurora w różnych programach typu talent show. W latach 2008-2010 oceniał występy w Mam talent! obok Agnieszki Chylińskiej i Małgorzaty Foremniak. Po tym, jak zrezygnował z występowania w tej produkcji, zaczął pracę w X-Factor, gdzie wystawiał opinię utalentowanym wokalistom i zespołom muzycznym.

Od 2015 roku Kuba Wojewódzki jest jurorem w programie Mali Giganci, w którym swoje talenty przedstawiają najmłodsi uczestnicy.

 

Kuba Wojewódzki to dziennikarz, prezenter, felietonista, satyryk i publicysta. Współpracuje on on przede wszystkim z telewizją, radiem i prasą. Jest znany szczególnie z prowadzenia swojego autorskiego programu zatytułowanego Kuba Wojewódzki. Oprócz tego bardzo często pojawia się w składach jurorskich programów typu talent show: od Idola aż po Małych Gigantów. Wojewódzki jest niezwykle kontrowersyjną osobą. Niedawno w swoim programie przeprowadził roast, który również doczekał się skrajnych opinii. Prezenter był oskarżany o rasizm, ksenofobię i znieważenie flagi. Kuba zagrał także role w kilku filmach, między innymi: Dzieci Jarocina, Drogi, a także podkładał swój głos do produkcji: 7 krasnoludków – historia prawdziwa.

Co sądzicie na temat tak kontrowersyjnej osoby, jaką jest Kuba Wojewódzki? 🙂 Lubicie oglądać jego autorski program? 🙂

Komentarze

Brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar