Leonardo DiCaprio

Postać Jacka Dawsona przeszła do historii. Legendę tę stworzył Leonardo DiCaprio, wcielając się w rolę oddanego Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet) kochanka. Kultowa scena na dziobie Titanica jest znana każdemu kinomaniakowi. DiCaprio zachwycał także jako romantyczny Romeo. Wrażliwi bohaterowie to jednak nie jedyne kreacje tego aktora. Wielokrotnie udowadniał swoje umiejętności, m. in. grając upośledzonego chłopca w filmie Co gryzie Gilberta Grape’a. Sześciokrotnie był nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej i wyróżnienie to w końcu udało mu się otrzymać. W 2016 r. na gali Oscarów został uhonorowany nagrodą dla Najlepszego Aktora. 

Leonardo DiCaprio – skazany na sukces

Leonardo Wilhelm DiCaprio przyszedł na świat 11 listopada 1974 w Los Angeles jako syn Irmelin i George’a DiCaprio. Jest jedynakiem. Chociaż rodzice aktora rozwiedli się rok po jego narodzinach, pozostali przyjaciółmi. Leonardo wychował się z mamą i babcią, ale ojciec zawsze odgrywał ważną rolę w jego życiu. Plotki głoszą, że matka DiCaprio chciała, aby został on artystą. Jeszcze w czasie ciąży chodziła do muzeów i galerii, a imię aktora zostało mu nadane na cześć Leonarda da Vinci.

boski leo
Źródło: [Leonardo DiCaprio], [Christopher William Adach], licencja: [CC BY-SA 2.0]

Matka aktora jest zdecydowanie najważniejszą kobietą w jego życiu. Bardzo często pojawia się z nią na czerwonym dywanie.

DiCaprio rozpoczął swoją przygodę przed kamerą bardzo wcześnie, bo już w wieku pięciu lat. Zadebiutował wówczas w serialu Romper Room. Widzowie mogli go także oglądać w reklamach telewizyjnych m. in. gumy do żucia. Jednak za jego pierwszy, poważny występ uznaje się rolę Josha w filmie Critters 3.

Dość istotnym w jego pierwszych aktorskich krokach był film Chłopięcy świat, gdzie zagrał z Robertem De Niro. Leonardo wystąpił w Co gryzie Gilberta Grape’a, co okazało się prawdziwym przełomem w jego karierze. Aktor wcielił się w postać Arniego Grape’a – chłopca upośledzonego umysłowo. Rola DiCaprio jest w tym filmie oceniana bardzo wysoko, na co wskazuje nominacja do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Fani zachwycają się jego grą aktorską i poziomem odtworzenia postaci Arniego. W Co gryzie Gilberta Grape’a zagrał obok Johnny’ego Deppa.

Tuż przed swoim największym sukcesem, zagrał w filmie Romeo i Julia. Największą sławę i uwielbienie zdobył jednak po roli Jacka Dawsona w filmie Jamesa Camerona Titanic. To produkcja, która przeszła do historii, zdobywając jedenaście Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Kultowa scena, w której Rose i Jack płyną na dziobie statku jest znana chyba każdemu widzowi.

Leonardo DiCaprio zagrał również główną rolę w filmie Złap mnie, jeśli potrafisz, a także w Aviatorze i Infltracji.

W 2016 roku  na gali wręczenia Oscarów otrzymał Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Aktor za rolę w filmie Zjawa. Jest to pierwszy Oscar w karierze DiCaprio.

Uwodzicielski Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio od zawsze budził zainteresowanie wśród kobiet. Fanki na całym świecie kochają go za rolę wrażliwego Jacka Dawsona, ale nie mogą mu się oprzeć także gwiazdy światowego formatu. DiCaprio niezmiennie jest uważany za jednego z najbardziej pożądanych hollywoodzkich aktorów, choć wielu uważa, że nie należy on do grona najprzystojniejszych mężczyzn na świecie. Na swoim koncie ma wiele związków i romansów ze sławnymi aktorkami i modelkami.

Leonardo spotykał się m. in. z modelką Naomi Campbell. Chociaż aktor nie wypowiadał się na temat tej znajomości poważnie, media rozpisywały się na o romansie i spekulowały, czy to właśnie Naomi jest kobietą życia DiCaprio. Związek tej pary zakończył się jednak bardzo szybko.

Kolejną partnerką Leonarda miała być Eva Herzigova. Sam aktor nigdy nie potwierdził typu relacji łączącej go z Evą, jednak fotoreporterzy kilkakrotnie fotografowali parę na romantycznych spotkaniach. Romans ten odbił się szerokim echem w mediach, ponieważ modelka była wówczas mężatką. Niestety związek Evy z Leonardem spowodował rozpad jej małżeństwa.

W ramionach DiCaprio szukała swojego szczęścia także Demi Moore. Po ponad 15 latach od romansu, próbowała odświeżyć znajomość z aktorem, co jednak zakończyło się fiaskiem.

Niezwykle burzliwą relacją był związek Leonarda z modelką Bar Rafaeli. Para spotykała się od 2005 roku. W takcie 6 lat związku rozstawali się i wracali do siebie około 10 razy. Ostatecznie kochankowie rozstali się, co mocno odbiło się na DiCaprio. Aktor nie mógł pogodzić się z odejściem Bar, co spowodowało, że próbował topić smutki w alkoholu. Po pewnym czasie zaczął angażować się w działania na rzecz ochrony środowiska.

Kolejny związek Leonardo stworzył z modelką Blake Lively. Jego przyjaciele uważali ją za idealną partnerkę dla aktora, ale on po 5 miesiącach znajomości postanowił przestać się z nią spotykać. Podobno pow

odem tego rozstania była opinia mamy DiCaprio, której nie spodobała się modelka. Według innych doniesień Blake za bardzo osaczała aktora.

 

Leonardo spotykał się także z Gisele Bundchen, która miała jednak odmienne plany od swojego partnera. Chciała bowiem wziąć ślub i założyć rodzinę. Wizja ta chyba nieco przeraziła aktora, gdyż para się rozstała, a

leonardo dicaprio
Źródło: [Leonardo DiCaprio], [Falkenauge], licencja: [CC BY-SA 3.0]

modelka została wkrótce mężatką i matką.

Takim samym powodem było spowodowane rozstanie DiCaprio z Erin Heatherton, która pragnęła stabilizacji.

Znajomi Leonardo twierdzili, że jego prawdziwą miłością była Gisele Bundchen, a Bar Rafaeli miała być jedynie substytutem podobnym do swojej poprzedniczki. Bar skradła jednak serce DiCaprio, ale podobnie jak Gisele nie doczekała się na pierścionek, co podobno spowodowało definitywny koniec tego związku.

Niedawno media spekulowały na temat romansu aktora z Rihanną. Para była widziana w Paryżu. Ich zachowanie miało wskazywać na poważniejszą relację niż przyjaźń. Od tego czasu jednak Leonardo spotykał się już z Laurą Whitmore i Roxy Horner. Pytaniem otwartym pozostaje, czy DiCaprio kiedykolwiek się ożeni. Sam zainteresowany stwierdził po rozwodzie Kate Winslet, że nie jest szczególnie pozytywnie nastawiony do małżeństwa i nie wie, czy kiedykolwiek zdecyduje się na ten krok.

Leonardo DiCaprio – najsłynniejszy ekolog na świecie

DiCaprio jest posiadaczem ogromnej fortuny. Jest właścicielem prywatnej wyspy Blackadore Caye w Belize, kilku apartamentów i domów. Pieniędzy nie wydaje jej jednak wyłącznie na przyjemności, gdyż angażuje się także w pomoc potrzebującym. Przekazał milion dolarów w ramach wsparcia dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Jest także osobą wspierającą wioski dziecięce w Mozambiku. Leonardo „adoptował” też dziewczynkę z Afryki, której rodzicom przesyła co miesiąc pieniądze na jej utrzymanie.

Podczas gali wręczenia Oscarów oczy widzów na całym świecie były zwrócone przede wszystkim na postać Leonardo DiCaprio, który w końcu otrzymał tę nagrodę. Swoje przemówienie poświęcił kwestii globalnego ocieplenia.

Aktor działa na polu ekologii już od dłuższego czasu. Założył fundację Leonardo DiCaprio Foundation i nakręcił film dokumentalny The 11th Hour, który podejmuje temat efektu cieplarnianego. Leonardo nawołuje także do ochrony zagrożonych gatunków zwierząt. Jest członkiem takich proekologicznych organizacji, jak m.in.: Światowy Fundusz na rzecz Przyrody, Global Green USA, International Fund for Animal Welfare etc.

Ta ekologiczna walka DiCaprio to nie puste słowa. Sam stara się dawać jak najlepszy przykład i żyć w zgodzie z naturą. Jeździ na rowerze, a jeśli musi przemieszczać się samochodem to wybiera wyłącznie eko-pojazdy. Jest posiadaczem samochodu napędzanego na wodór – Toyota Prius oraz luksusowego samochodu hybrydowego – Fikser Karma. Zrezygnował także z latania prywatnym odrzutowcem

Dom, w którym mieszka aktor również jest „ekologiczny”. Jest zbudowany z materiałów odnawialnych, a energia, która jest w nim wykorzystywana, pochodzi z baterii słonecznych. Na wyspie, której jest posiadaczem, rozpoczął budowę ekologicznego kompleksu hotelowego.

Najlepsze role i kultowe filmy Leonardo DiCaprio

Z całą dozą przekonania należy stwierdzić, że pierwszą najlepszą rolą DiCaprio było wcielenie się w Arni’ego w filmie Co gryzie Gilberta Grape’a. Kreacja upośledzonego chłopca została wspaniale przedstawiona przez Leonardo, a wielu krytyków twierdzi, że przebił on swoją grą aktorską nawet Johnny’ego Deppa, czyli tytułowego Gilberta. Nic więc dziwnego, że za tę rolę otrzymał nominację do Oscara.

leonardo dicaprio
Źródło: [Leonardo DiCaprio], [Georges Biard], licencja: [CC BY-SA 3.00]

Cyniczny Calvin Candie, przesiąknięty złem do szpiku kości, to jeden z bohaterów filmu Quentina Tarantino Django. Leonardo w końcu miał okazję wcielić się w rolę czarnego charakteru, co wyszło mu wprost wybitnie. Chociaż Calvin jest postacią drugoplanową, od momentu pojawienia się na ekranie przykuwa ogromną uwagę widza. W opinii niektórych odbiorców Django, Leonardo przyćmiewa swoim talentem odtwórców pozostałych ról. Jego gra aktorska została doceniona przez nominację do nagród Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Za rolę Jordana Belforta w filmie Wilk z Wall Street otrzymał DiCaprio nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. W postać milionera wcielił się znakomicie. Zagrał osobę, dla której liczy się zysk i pieniądze. Chociaż opinie na temat samej ekranizacji są podzielone: jedni zachwycają się produkcją, zaś inni oburzają ukazaną w niej niemoralnością i konsumpcjonizmem, bezsprzecznym pozostaje fakt, iż Leonardo przyciąga uwagę widza.

Dwie tajemnice Leonardo DiCaprio

Jednymi z najbardziej zagadkowych filmów, w których zagrał Leonardo DiCaprio jest Wyspa tajemnic i Incepcja. Obydwie produkcje miały swoją światową premierę w 2010 r. (Incepcja trafiła do Polski dopiero w roku 2015).

Wyspa tajemnic w reżyserii Martina Scorsese’a to film zaskakujący. Łączy w sobie wątek kryminalny i sensacyjny. Widz jest ciągle zwodzony, manipulowany, a już z pewnością zdezorientowany. Dla jednych jest to produkcja niezwykle frapująca, zaś inni uważają, że kino to jest nonsensowne i dobre, z niewykorzystaną tendencją do bardzo dobrego. Nikt jednak nie ma zarzutów do genialnej roli DiCaprio, który jak zawsze daje z siebie wszystko.

Jeszcze bardziej zaplątanym filmem jest Incepcja opierająca się na śnie wewnątrz snu i wewnątrz snu, i wewnątrz snu, i wewnątrz snu… Produkcja jest genialna i dopracowana do najdrobniejszego szczegółu:

  • pierwsze litery imion głównych bohaterów tworzą słowo „dreams” (ang. „sny”),
  • czas trwania filmu (2 godziny i 28 minut) odnosi się do czasu trwania piosenki Edith Piaf Non, je ne regrette rien (2 minuty i 28 sekund), którą można słyszeć w wielu scenach filmu,
  • imię głównego bohatera – Dom – odnosi się do jego najważniejszego celu, jakim jest powrót do domu.

Christopher Nolan wyreżyserował film w gwiazdorskiej obsadzie, który zachwyca widzów. Aktorstwo DiCaprio podkreśla nieprzeciętność tej produkcji i zachęca do ponownego obejrzenia.

 

Oscarowa Zjawa

Najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy reżyser i najlepsze zdjęcia. W takich kategoriach za film Zjawa wygrane zostały Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nic dziwnego, film ten jest uznawany przez wielu za dzieło sztuki. Przepiękne zdjęcia, świetna muzyka i mistrzowska gra Leonardo DiCaprio. Aktor jak zawsze stanął na wysokości zadania i maksymalnie wczuł się w rolę Hugh Glassa. W tracie zdjęć postanowił jeść surowe mięso, aby bardziej zrozumieć swojego bohatera. Jest to o tyle duże poświęcenie ze strony DiCaprio, że prywatnie jest on wegetarianinem. Po raz kolejny aktor pokazał, że jest całkowicie oddany aktorstwu i dla poznania odgrywanej przez siebie postaci jest w stanie zrobić bardzo wiele.

Leonardo DiCaprio to nie tylko genialny aktor, ale także bardo dobry człowiek. Aktywnie walczy o dobro planety udzielając się w swojej fundacji oraz wielu akcjach proekologicznych. DiCaprio od najmłodszych lat był skazany na sukces. Swoją klasę pokazał w jednym z pierwszych filmów, w których zagrał upośledzonego chłopca. To prawdziwy artysta, który jest także niezwykłym uwodzicielem. Na czerwonym dywanie stawało obok niego już wiele modelek i aktorek, ale Leonardo nie zdecydował się jeszcze na ustabilizowanie z jedną kobietą. W 2016 r. został w końcu uhonorowany Nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej dla aktora pierwszoplanowego w filmie Zjawa.

W którym filmie najbardziej podoba Wam się Leonardo DiCaprio? 🙂 Myślicie, że kiedyś zdecyduje się na małżeństwo? 🙂

Komentarze

Brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar