Małgorzata Kożuchowska

Małgorzata Kożuchowska to jedna z najbardziej znanych polskich aktorek filmowych i teatralnych. Uważana za ikonę stylu i dobrego smaku. Od najmłodszych lat wiedziała, że chce zostać aktorką, co spełniła dostając się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Była spokojną nastolatką, pielgrzymującą na Jasną Górę. Zagrała w licznych spektaklach, a bardzo szybko zaczęła dostawać propozycje ról filmowych. Tak też trafiła do komedii Juliusza Machulskiego Kiler. Ogromną popularność zyskała jako Hanka Mostowiak w serialu telewizyjnym M jak miłość. Małgorzata próbuje także swoich sił jako wokalistka. W 2006 roku wydała wraz z zespołem „Futro” płytę zatytułowaną „W Futrze”. Prywatnie wiedzie bardzo ułożone życie. Od ośmiu lat jest żoną Bartłomieja Wróblewskiego, zaś dwa lata temu została szczęśliwą mamą.

 Małgorzata Kożuchowska i jej ścieżka kariery

Małgorzata Kożuchowska przyszła na świat 27 kwietnia 1971 roku we Wrocławiu. Wychowywała się w Toruniu wraz ze swoimi młodszymi siostrami: Mają i Hanną. Jej ojciec, Leszek Kożuchowski, jest doktorem nauk pedagogicznych, zaś matka, Jadwiga, nauczycielką.

aktorka malgorzata kozuchowska
Źródło: [Małgorzata Kożuchowska], [Fryta 73], licencja: [CC BY-SA 2.0]

Od wczesnych lat dziecięcych Małgorzata lubiła film, teatr, a także muzykę i literaturę. Była spokojną nastolatką, która często uczestniczyła w pielgrzymkach na Jasną Górę. Marzyła o audiencji u papieża Jana Pawła II, które to marzenie się spełniło. Kożuchowska lubi aktywnie spędzać wolny czas jeżdżąc konno lub  pływając. Biegle włada językiem angielskim i rosyjskim.

Małgorzata jako dziecko lubiła bawić się ze swoimi siostrami w teatrzyk, zaś w szkole podstawowej zdecydowała, że zostanie aktorką. Nie była to naiwna decyzja, gdyż zaprowadziła ją do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie wierszem Pchła Szachrajka otworzyła sobie drogę do nauki, a następnie do występowania na deskach teatru. W 1993 roku aktorka ukończyła szkołę i związała się z warszawskim Teatrem Dramatycznym. To właśnie tam miała swój debiut w sztuce, którą wyreżyserował Jerzy Gruza.

Z czasem Kożuchowska zaczęła otrzymywać liczne propozycje do ról w filmach i serialach telewizyjnych. Zagrała w niezwykle popularnej komedii Juliusza Machulskiego, pt.: Kiler, w której wcieliła się w rolę Ewy Szańskiej, dziennikarki. Jednak jej debiutem filmowym była mała rola w filmie Oczy niebieskie w reżyserii Waldemara Szarka.

Jeszcze w 1999 roku Małgorzata otrzymała nagrodę dla absolwentki Akademii Teatralnej w Warszawie, która osiągnęła najlepsze wyniki w zawodzie po pięciu latach od ukończenia szkoły.

Od 2001 roku aktorka była związana rolą Hanki Mostowiak z serialem M jak miłość. Chociaż Kożuchowska zdecydowała się na odejście z produkcji, postać Hanki na stałe do niej przylgnęła. Między innymi dzięki występowaniu w tym popularnym serialu, stała się ogromnie popularna i lubiana przez widzów, co przełożyło się na zdobycie przez nią dwóch Telekamer dla Najpopularniejszej Aktorki (2004 r. i 2005 r.), a także Złotej Kaczki dla Najlepszej polskiej aktorki (2003 r., 2004 r., 2005 r.).

Małgorzata Kożuchowska należy do zespołu Teatru Narodowego od 2005 roku. Występowała między innymi w spektaklach: Kosmos Witolda Gombrowicza, jako Lena, Miłość na Krymie Sławomira Mrożka w roli Tatiany Jakowlewny Borodiny czy też Kotka na gorącym blaszanym dachu, jako Margaret.

Aktorka zaprezentowała swoje zdolności wokalne na wydanej w 2006 roku płycie noszącej tytuł „W futrze”, którą nagrała z zespołem „Futro” tworzonym przez Wojciecha Appela oraz Konrada Kucza. Piosenki, które znalazły się na krążku noszą tytuły odnoszące się do nazwy całego albumu: F jak love, U jak over, T jak zostaw, R jak zdrada i O jak kocham. . Płyta była dodatkiem do czasopisma „Elle”. Jeden z utworów znalazł się na kompilacji wydanej przez Polskie Radio: „LivingRoom”.

W 2008 roku Kożuchowska pojawiła się jako wokalistka na płycie Nasza Niepodległa, gdzie zaśpiewała obok Maryli Rodowicz, Justyny Steczkowskiej czy też Edyty Gepert

Małgorzata zajmuje się także dubbingiem. Podkładała swój głos do wielu postaci, m. in.: hipopotamicy Glorii w Madagaskarze, Białej Królowej w Alicji Czarów, Lili w Zakochanym kundlu II: Przygody Chapsa czy też Danieli w Molly.

Aktorka udziela się także jako ambasadorka Bonarki City Center, a także marki kosmetycznej Kolastyna i brytyjskiej grupy ubezpieczeniowo-finansowej Aviva. Jest członkiem Rady Programowej Fundacji Mam Marzenie. Kożuchowska reklamowała także kosmetyki Soraya, samochody Volvo, kolekcje ubrań i inne.

Stabilne życie rodzinne Małgorzaty Kożuchowskiej

30 sierpnia 2008 roku po dwóch latach związku, Małgorzata Kożuchowska i Bartłomiej Wróblewski wzięli ślub. Mężczyzna jest o 6 lat młodszy od aktorki. Para poznała się podczas pogrzebu Jana Pawła II w Watykanie. To również w tym miejscu Bartłomiej oświadczył się Małgorzacie.

malgorzata kozuchowska
Źródło: [Małgorzata Kożuchowska], [Starscream], licencja: [CC BY-SA 3.0]

Ślub był wielkim wydarzeniem w showbiznesie. Media prześcigały się w pierwszeństwie do zdjęć i wywiadów na temat uroczystości, a czasopisma plotkarskie zgadywały, że to właśnie Rzym będzie miejscem zaślubin pary. Tak się jednak nie stało. Przysięgę małżeńską Kożuchowska i Wróblewki wypowiedzieli sobie w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie w towarzystwie 40-osobowego chóru i dwóch solistów. W ceremonii wzięło udział 230 gości, wśród których znalazła się rodzina, przyjaciele i gwiazdy. Przyjęcie miało miejsce w Reducie Banku Polskiego w Warszawie.

Chociaż związek Małgorzaty Kożuchowskiej wzbudza ogromne emocje, od 8 lat nie pojawił się w nim żaden kryzys czy też skandal. Tabloidy czekają na sensacje, ale jedyną, jaka do nich dotarła, była wieść o ciąży aktorki 2 lata temu.

43 letnia Kożuchowska została mamą Jana Franciszka w 2014 roku. Małgorzata zdradziła w jednym z wywiadów, że macierzyństwo zmieniło ją jako kobietę, ale także jako artystkę. Teraz wcielając się w role matek, odczuwa zupełnie inne emocje.

Jaś jest największym szczęściem Kożuchowskiej. Tuż po jego urodzeniu na swoim profilu na Facebooku umieściła informację: No to ja już : ) O jednego przystojniaka do kochania na świecie więcej! Jestem szczęśliwa!!! Aktorka wraz z mężem bardzo długo starała się o dziecko. Z uwagi na fakt, że Małgorzata jest głęboko wierzącą katoliczką, małżeństwo brało pod uwagę wyłącznie naturalne metody poczęcia.

Hanka Mostowiak – słynna kreacja Małgorzaty Kożuchowskiej

Małgorzata Kożuchowska jest nadal mocno utożsamiana z postacią Hanki Mostowiak, jednej z bohaterek serialu M jak miłość. Hanka była żoną Marka oraz matką Mateusza i dwóch adoptowanych córek: Natalii i Uli.

W 2011 roku, po ponad dziesięciu latach pracy w M jak miłość, aktorka postanowiła definitywnie rozstać się z serialem. Wiązało się to z uśmierceniem jednej z głównych postaci serialu. Do tego momentu doszło 7 listopada. Jednak informacje o odejściu Kożuchowskiej dostały się do mediów już w marcu. Był to bardzo gorący temat, który stał się powodem do licznych spekulacji, w jaki sposób umrze Hanka. W Internecie można było brać udział w sondzie i zgadywać, co będzie przyczyną śmierci Mostowiakowej.

Wyemitowany na antenie TVP 2 odcinek z wypadkiem Hanki obejrzało ponad 8 milionów Polaków. Powodem śmierci bohaterki było pęknięcie tętniaka mózgu po wypadku samochodowym. Do incydentu na drodze dochodzi po tym, jak bohaterka próbuje ominąć dziewczynkę, przez co uderza w kartony leżące przy drodze.

To właśnie te kartony stały się powodem żartów na portalach społecznościowych oraz na Youtube. Na Facebooku powstało mnóstwo grup związanych ze śmiercią Hanki Mostowiak, które traktują to wydarzenie w sposób prześmiewczy i ironiczny. Bohaterka doczekała się także swojej internetowej księgi kondolencyjnej.

 

Sama Małgorzata Kożuchowska w wywiadach udzielanych na temat powodów odejścia z M jak miłość twierdzi, że było ono planowane z dużym wyprzedzeniem i poparte głębokimi przemyśleniami. Aktorka uznała, że choć wiele zyskała dzięki serialowi, sporo także przegapiła.

W specjalnym oświadczeniu wydanym jeszcze przed odejściem z M jak miłość, Kożuchowska podziękowała Ilonie Łepkowskiej, która stworzyła postać Hanki Mostowiak, a także producentom, aktorom i reżyserom. Małgorzata wyznała też, że postać, którą grała przez ponad dziesięć lat na zawsze pozostanie w jej sercu, ale chociaż serial był cudowną przygodą, potrzebuje nowych życiowych i zawodowych wyzwań.

Odejście z M jak miłość nie było złą decyzją, gdyż aktorka otrzymuje mnóstwo nowych propozycji i jest angażowana do wielu ról filmowych, serialowych i teatralnych.

Rodzinka.pl, Prawo Agaty, Druga szansa – nowe angaże Małgorzaty Kożuchowskiej

Od 2 marca 2011 roku Małgorzata Kożuchowska wciela się w rolę Natalii Boskiej w serialu Rodzinka.pl. Zdjęcia do szóstej serii przesunęły się z powodu ciąży aktorki, co też opóźniło emisję planowaną na jesień 2014 r. Ostatecznie sezon zaczął być wyświetlany na ekranach telewizyjnych na wiosnę 2015 r.

Przed rozpoczęciem zdjęć do ósmej serii Rodzinki.pl, do sieci przedostały się informacje, że Kożuchowska zamierza zrezygnować ze współpracy z produkcją, ponieważ dostała angaż do nowego serialu, tworzonego specjalnie dla niej. Aktorka szybko jednak zdementowała plotki, co potwierdziła również stacja TVP w oficjalnym oświadczeniu.

Czasopisma plotkarskie zastanawiają się nad tym, jak Małgorzata radzi sobie z dzieleniem czasu na bycie mamą oraz z tak dużą ilością pracy. Obecnie gwiazda jest uznawana za jedną z 50 najbardziej wpływowych celebrytów w Polsce.

Małgorzata Kożuchowska wcielała się w także w prokurator Marię Okońską w serialu Prawo Agaty emitowanym na antenie TVN. Produkcja liczyła siedem serii i była wyświetlana od marca 2012 roku do maja 2015 roku. Aktorka zagrała idealną, ale zarazem władczą kobietę, która była trochę czarnym charakterem, stworzonym w opozycji do głównej bohaterki – Agaty.

Po tym, jak Małgorzata zaszła w ciążę, dopasowano scenariusz Prawa Agaty do jej życiowej sytuacji, co sprawiło, że Maria Okońska, również spodziewała się dziecka. Nowe okoliczności, w jakich znalazła się pani prokurator sprawiły, że widzowie z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów serialu, zastanawiając się, kto jest ojcem dziecka Okońskiej.

malgorzata kozuchowska
Źródło: [Małgorzata Kożuchowska], [Andrzej Piasecki], licencja: [CC BY-SA 3.0]

15 lutego 2016 rok miał swoją premierę serial Druga szansa. Wiele wskazuje na to, że zostanie on hitem, co od początku było przewidywane przez produkcję. Druga szansa opowiada o Monice Boreckiej, w którą wciela się Małgorzata Kożuchowska. Bohaterka jest agentką gwiazd, którą to pracę traci wplątana w skandal. Szybko okazuje się, że ta sytuacja zweryfikowała, kto jest jej prawdziwym przyjacielem, gdyż tylko oni przy niej zostają.

Przez serial przewiną się największe polskie gwiazdy: Rafał Królikowski, Rafał Maślak, Maja Ostaszewska, Bartłomiej Świderski, Magdalena Boczarska i inni.

Serial ma pokazać, jak wyglądają realia show-biznesu, a także zwrócić uwagę na to, co w życiu jest najważniejsze. Czy życie bogatej agentki gwiazd, która pozornie osiągnęła wszystko, jest tak idealne, jak się jej wydaje?

Małgorzata Kożuchowska – ikona stylu

Z całą pewnością Kożuchowska jest uznawana za ikonę stylu w Polsce. Krytycy uważają ją za jedną z najlepiej ubranych gwiazd, która potrafi doskonale dobrać kreację do okazji i połączyć ją z odpowiednimi dodatkami. Aktorka stawia na eleganckie i klasyczne stylizacje, które wyglądają perfekcyjnie na jej nienagannej sylwetce.

 

Małgorzata Kożuchowska to jedna z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych polskich aktorek filmowych i teatralnych. Zagrała w wielu kinowych hitach, ale znakomicie odnajduje się także w serialach telewizyjnych, w których gra główne role. Jest szczęśliwą mamą Jasia, a także żoną Bartłomieja Wróblewskiego. Długo była kojarzoną z postacią Hanki Mostowiak, w którą wcielała się ponad dziesięć lat. Rezygnując z występowania w serialu M jak miłość, nie przestała jednak otrzymywać propozycji do nowych ról, co sprawiło, że łatka Hanki przestała do niej przystawać. Aktorka cieszy się dużą ilością pracy. Obecnie realizuje się w najnowszym serialu Druga szansa.

Za jaką rolę najbardziej lubicie Małgorzatę Kożuchowską? 🙂 Widzicie w niej jeszcze Hankę Mostowiak? 🙂

Komentarze

Brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar