Michał Żebrowski

Michał Żebrowski już jako dziecko marzył o tym, by zostać aktorem. Swoje marzenie spełnił, a od 2010 roku jest dyrektorem naczelnym Teatru „6. piętro”. Prywatnie Żebrowski jest bardzo rodzinną osobą. W 2009 roku poślubił Aleksandrę Adamczyk, z którą ma dwóch synów – Franciszka i Henryka. Aktor posiada dom pod Zakopanem, gdzie prowadzi niewielkie gospodarstwo ekologiczne. Michał występował w wielu filmach kinowych i telewizyjnych, a także w serialach. Żebrowski użycza także swojego głosu w dubbingu. Najpopularniejsze produkcje z udziałem tego aktora to: Wiedźmin, w którym wcielił się w Geralta z Rivii, Ogniem i mieczem, gdzie zagrał Jana Skrzetuskiego, Pan Tadeusz, w którym wystąpił jako Tadeusz Soplica, a także Nad życie, gdzie pojawił się jako Jacek Olszewski, mąż Agaty. W 2016 roku mają mieć premierę dwa filmy z udziałem Michała: Gwiazdy w Czerni oraz Za niebieskimi drzwiami.

 

Michał Żebrowski – marzenia się spełniają

Michał Żebrowski urodził się 17 czerwca w Warszawie. Uczęszczał do XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja. Tuż po zakończeniu tego etapu edukacji postanowił pójść do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie na Wydział Aktorski. Było to spełnienie jego marzeń, gdyż od zawsze chciał zostać aktorem. Oprócz tego, że Michał należał do kółka teatralnego, udzielał się także w licznych konkursach recytatorskich. Nie bez wyników zresztą, gdyż zdobywał w nich pierwsze miejsca.

Żebrowski pierwszy raz zagrał w dramacie Samowalka w roku 1993. Wystąpił w nim wraz z Robertem Gonerą. Za debiut aktora uznaje się rolę w sztuce Miłość i gniew, w której Michał pojawił się w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera. Żebrowski był związany z teatrami w Warszawie: Ateneum im. Stefana Jaracza, Teatrem Narodowym, Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Nowym Praga, Komedia oraz Teatrem Wielkim.

Życie prywatne Michała Żebrowskiego

20 czerwca 2009 roku w Brzegach-Rynias Michał Żebrowski poślubił młodszą od siebie o trzynaście lat Aleksandrę Adamczyk. Aktor wyznawał w wywiadach, że poznał swoją ukochaną, gdy ta miała tylko pięć lat. On był już wówczas osiemnastolatkiem.

zebrowski michal
Źródło: [Michał Żebrowski], [Ralf Lotys], licencja: [CC BY 4.0]

Ceremonia zaślubin odbyła się w górach i była typowo góralska. Tego dnia nie dopisała jednak pogoda i padał deszcz, który popsuł plany uroczystości na świeżym powietrzu. Żebrowski przybył do kościoła na koniu, a towarzyszyli mu przebrani w stroje góralskie świadkowie. Panna młoda miała na sobie skromną, prostą, białą sukienkę.

W 2010 roku na świat przyszło na świat pierwsze dziecko Michała i Aleksandry – syn Franciszek. Trzy lata później można było przeczytać informacje, że para stara się o drugie dziecko, gdyż nie chce, aby Franek był jedynakiem. Żebrowski ma dwie siostry, zaś jego żona sześć. Małżeństwo liczyło zatem, że kolejnym dzieckiem będzie córka.

Stało się jednak inaczej i w nocy z drugiego na trzeciego listopada w jednym z warszawskich szpitali na świat przyszedł kolejny syn Żebrowskich, który otrzymał imię Henryk.

Żebrowski jest niezwykle rodzinną osobą. Pomimo licznych obowiązków, które pełni zawsze poświęca dużo czasu swojej żonie oraz dzieciom. Ostatnio można było czytać o tym, że Michał namawia Aleksandrę na powiększenie rodziny. Aktor marzy podobno o trzecim dziecku, jednak jego żona chciałaby poprzestać na dwóch synach i spełniać się zawodowo. Żebrowski marzy jednak jeszcze o córce.

Michał spełnił jeszcze jedno swoje marzenie z dzieciństwa i na Polanie Rynias położonej niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej wybudował dom. Stał się on ostoją, do której aktor wraz z żoną i synami bardzo często podróżuje, aby z dala od zgiełku miasta spędzać wolny czas. Franciszek i Henryk mogą obserwować w górskiej posiadłości wzrastające rośliny, gdyż Żebrowski prowadzi tam niewielkie gospodarstwo ekologiczne.

Kariera aktorska Michała Żebrowskiego

Jednym z marzeń Michała Żebrowskiego było zostanie aktorem. Udało mu się je spełnić, gdyż w 1995 roku ukończył on Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Co więcej, w 2010 roku gwiazdor założył Teatr „6 piętro”, w czym pomógł mu Eugeniusz Korin. Obecnie Żebrowski jest dyrektorem naczelnym tego teatru, który znajduje się w Warszawie.

Aktor jest zdolny do poświęceń, aby oddać jak najmocniej charakter odgrywanych przez siebie postaci. W 2006 roku wcielił się on w Księdza Jana w dramacie Andrzeja Seweryna zatytułowanym Kto nigdy nie żył… Do tej roli schudł piętnaście kilogramów.

Oprócz angaży do filmów i seriali, aktor pojawia się również w reklamach. Występował między innymi w kampaniach: Eurobanku, firmy energatycznej „ENEA”, Play, samochodów Mercedes, a także akcji społecznej „Nasz najbliższy wróg”. W 2012 roku Żebrowski był twarzą kampanii Samsung Hope Relay.

Jedną z pierwszych ról Żebrowski odegrał w filmie Andrzeja Titkowa w 1994 roku pod tytułem Wynajmę pokój… W tym samym roku pojawił się także w produkcji telewizyjnej Samowolka w reżyserii Feliksa Falka, gdzie występował również Robert Gonera.

Trzy lata później powstał film historyczny Filipa Bajona zatytułowany Poznań 56. Michał Żebrowski zagrał w nim Zenka. Kolejno, aktor wystąpił w dramacie Sława i chwała, który był adaptacją książki Jarosława Iwaszkiewicza. W obsadzie można było oglądać między innymi: Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Adamczyka, Jana Frycza, Annę Radwan. Żebrowski wcielił się w Janusza Myszyńskiego.

Przełomowym dla Michała okazał się rok 1999, w którym powstały: adaptacja epopei Adama Mickiewicza Pan Tadeusz  w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana. W Panu Tadeuszu aktor odegrał głównego bohatera – Tadeusz Soplicę. Produkcja wygrała sześć statuetek Orzeł, a oprócz tego była nominowana w pięciu innych kategoriach do tej samej nagrody.

Ogniem i mieczem miało swoją premierę w lutym 1999 roku. Michał Żebrowski wcielił się w Jana Skrzetuskiego, zaś rolę Heleny Kurcewiczówny otrzymała Izabella Scorupco. Za ten film aktor był nominowany do statuetki Orzeł za najlepszą główną rolę męską, jednak nie otrzymał tej nagrody.

Kolejną niezwykle udaną kreacją Michała Żebrowskiego był Geralt z Rivii w filmie Wiedźmin w reżyserii Marka Brodzkiego. Od 2002 roku aktor pojawiał się w serialu pod tym samym tytułem, który był ekranizacją książki Andrzeja Sapkowskiego.

W Pianiście, głośnym filmie Romana Polańskiego, Żebrowski wcielił się w Jurka, przyjaciela Władysława. Rok później powstała kolejna znakomita produkcja z udziałem Michała – Stara baśń.Kiedy słońce było bogiem. W obsadzie oprócz Michała, który zagrał Ziemowita, znalazły się takie gwiazdy kina, jak: Jerzy Trela, Małgorzata Foremniak, Katarzyna Bujakiewicz, Daniel Olbrychski, Michał Zakościelny i wielu innych.

Od 2004 roku emitowany był serial zatytułowany Stara baśń, w którym Żeromski wciąż wcielał się w postać Ziemowita. W tym samym roku premierę miał film w reżyserii Magdaleny Piekorz Pręgi. Michał odegrał w nim główną rolę – Wojciecha Winklera. Partnerowała mu Agnieszka Grochowska jako Tania. Za tę kreację aktor był nominowany do statuetki Orzeł w kategorii najlepsza rola męska, a także wygrał Złotą Kaczkę dla najlepszego aktora.

We wrześniu 2005 roku światową premierę miał polsko-chiński melodramat pod tytułem Kochankowie roku tygrysa. Główną rolę, Wolskiego, zagrał w nim Michał Żebrowski. Rok później aktor wcielił się w księdza Jana. Do oddania jak najpełniejszego charakteru tej postaci, Żebrowski schudł piętnaście kilogramów.

W 2007 roku świat zobaczył film produkcji rosyjskiej zatytułowany Rok 1612. Rok później powstał dramat obyczajowy w reżyserii Magdaleny Piekorz Senność, w którym Michał zagrał męża Róży (w tej roli Małgorzata Kożuchowska).

W 2009 roku Agnieszka Holland i Kasia Adamik wyreżyserowały film: Janosik. Prawdziwa historia. Michał Żebrowski zagrał w nim Turjaga Huncagę. Od tego samego roku emitowany był miniserial pod tym samym tytułem. W kolejnym roku aktor wystąpił w następnym filmie produkcji rosyjskiej. Tym razem był to romans Stanislava Govorukhina V stile jazz.

Premier RP Władysław Grabski to rola, która przypadła w udziale Michałowi Żebrowskiemu w dramacie wojennym 1920 Bitwa Warszawska.

W 2012 roku swoją premierę miały dwa duże filmy z udziałem Michała: Sęp oraz Nad życie. Nad życie to produkcja biograficzna opowiadająca o życiu Agaty Mróz, siatkarki, która nagle zachorowała na białaczkę. W postać tę wcieliła się Olga Bołądź, zaś jej męża, Jacka Olszewskiego, zagrał Żebrowski. Zupełnie innym klimatem jest Sęp. To kryminał w reżyserii Eugeniusza Korina. Michał został obsadzony w roli nadkomisarza Aleksandra Wolina „Sępa”. Innymi aktorami zaangażowanymi do tego filmu byli: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Anna Przybylska, Paweł Małaszyński, Piotr Fronczewski, Mirosław Baka i inni.

Tajemnica Westerplatte to dramat wojenny Pawła Chochlewa, w którym Żebrowski zagrał majora Henryka Sucharskiego. Produkcja ta wygrała trzy statuetki Wąż, w kategoriach: najbardziej żenujący film na ważny temat, najgorszy aktor Robert Żołędziewski oraz żenująca scena Michał Żebrowski załamanie nerwowe i majaki majora Sucharskiego. Oprócz tych wygranych nagród, Tajemnica Westerplatte była również nominowana w dziesięciu innych kategoriach, w tym: najgorszy aktor Michał Żebrowski, najgorszy duet na ekranie Michał Żebrowski, Robert Żołędziewski, występ poniżej godności Michał Żebrowski.

W 2014 roku Żebrowski zagrał jedną z ról w komedii romantycznej Weroniki Mizgoń pod tytułem Facet (nie)potrzebny od zaraz. Na 2016 rok zaplanowano premiery dwóch filmów z udziałem Michała: Za niebieskimi drzwiami oraz Gwiazdy w Czerni.

Od 2011 roku Michał Żebrowski wciela się w aroganckiego, ale niezwykle kompetentnego profesora Andrzeja Falkowicza w serialu Na dobre i na złe. Postać ta budzi skrajne emocje i jest niezwykle kontrowersyjna. Niemniej jednak, widzowie pałają do niej sympatią, zaś samego aktora doceniają za trud włożony w kreowanie tego bohatera, co dowodzi uhonorowanie Żebrowskiego nagrodą Telekamery 2015 w kategorii aktor oraz Telekamerą 2016 w tej samej kategorii. Jak się okazuje, postać Falkowicza miała zniknąć i pod koniec trzynastego sezonu lekarz miał zginąć w strzelaninie. Ostatecznie jednak twórcy serialu zrezygnowali z tego rozwiązania, co, jak się okazało, było znakomitą decyzją. To właśnie dzięki profesorowi Andrzejowi Falkowiczowi wzrosła oglądalność Na dobre i na złe. Michał Żebrowski wyznaje w wywiadach, że bardzo podoba mu się rola, jaką odgrywa w tym serialu. Bohater, w którego się wciela jest niezwykle barwny i interesujący dla oglądających. Początkowo propozycja, którą otrzymał aktor dotyczyła postaci, która miała pojawiać się w serialu przez pół roku, jednak Falkowicz tak bardzo spodobał się widzom, że pozostał na dłużej w Na dobre i na złe.

Michał Żebrowski zagrał w wielu kultowych filmach. Jednymi z najpopularniejszych były adaptacje: epopei Adama Mickiewicza i powieści Henryka Sienkiewicza. W Panu Tadeuszu i Ogniem i mieczem Żebrowski popisał się swoimi dużymi umiejętnościami aktorskimi. Aktora można było także oglądać w takich produkcjach, jak: Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem, Kto nigdy nie żył, Janosik. Prawdziwa historia, Nad życie, Sęp, Facet (nie)potrzebny od zaraz. Na 2016 rok zaplanowano dwie premiery filmów z udziałem Michała Żebrowskiego: Gwiazdy w Czerni oraz Za niebieskimi drzwiami. Od 2011 roku Michał wciela się w rolę profesora Andrzeja Falkowicza, który jest czarnym charakterem. Za tę kreację Żebrowski został uhonorowany Telekamerą 2015 i Telekamerą 2016 w kategorii aktor. Chociaż początkowo rola ta była napisana na pół roku i pod koniec trzynastego sezonu Falkowicz miał zginąć w strzelaninie i zniknąć z Leśnej Góry widzowie tak bardzo polubili aroganckiego lekarza, że twórcy Na dobre i na złe postanowili pozostawić go w serialu i rozbudować jego rolę.

Lubicie bohaterów, których gra Michał Żebrowski? 🙂 Która jego rola najbardziej Wam się podoba? 🙂

Komentarze

Brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar