Piotr Adamczyk

Piotr Adamczyk jest najbardziej znany z roli Jana Pawła II w filmach: Karol – człowiek, który został papieżem oraz Karol – papież, który pozostał człowiekiem. Zasłynął także z odgrywania Fryderyka Chopina w produkcji Chopin pragnie miłości. Adamczyk pojawia się również bardzo często w komediach romantycznych. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych polskich aktorów. Jego talent został doceniony bardzo wcześnie, bo już na drugim roku nauki aktorstwa w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, kiedy to młody Piotr otrzymał stypendium zagraniczne i wyjechał uczyć się zawodu do Wielkiej Brytanii, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do kraju otrzymywał pierwsze poważne propozycje grania w filmach. Adamczyk jest związany z Teatrem Współczesnym, Teatrem Polskim, a także Teatrem Narodowym. Aktor często pojawia się również w polskich komediach romantycznych. Do tej pory można było go zobaczyć między innymi w: Lejdis, Testosteron, Listy do M., Listy do M. 2 i w innych.

Piotr Adamczyk – droga do teatru i kina

Piotr Aleksander Adamczyk urodził się 21 marca 1972 roku w Warszawie. Tam też dorastał i ukończył liceum: XXX Liceum Ogólnokształcące. Kolejnym etapem jego edukacji była Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, która również mieściła się w Warszawie. Zamiłowanie Piotra do aktorstwa zaczęło się już w szkole podstawowej, kiedy to zaczął chodzić na zajęcia do kółka teatralnego.

Adamczyk nie miał żadnego problemu, by dostać się do PWST. Udało mu się to już za pierwszym razem. W razie niepowodzenia nie miał także wybranego innego kierunku studiów, gdyż nawet nie rozważał możliwości, że nie dostanie się do Szkoły Teatralnej.

piotr adamczyk aktor
Źródło: [Piotr Adamczyk], [Stawrogin], licencja: [CC0]

Talent Piotra został szybko doceniony przez jego wykładowców, którymi byli między innymi: Zbigniew Zapasiewicz i Anna Seniuk. Już na drugim roku Adamczyk dostał stypendium zagraniczne. Tym samym wyjechał do Londynu, gdzie kontynuował naukę aktorstwa. Zagrał w Hamlecie, który stanowił przedstawienie dyplomowe. Swoją rolę w całości przedstawiał w języku angielskim.

Wkrótce po stypendium w Wielkiej Brytanii Piotr Adamczyk wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie również się uczył. Po powrocie do Polski zagrał swoją pierwszą ważną rolę w przedstawieniu Małka Szwarcenkopf w teatrze telewizji. Chociaż Adamczyk był wtedy jeszcze na trzecim roku studiów, otrzymał dużą ilość nowych propozycji.

W 1995 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i otrzymał nagrodę dla najlepszego studenta od fundacji Artyści dla Artystów. W tym samym roku Piotr zaczął występować w spektaklach Teatru Współczesnego, między innymi: Tango, Łgarz czy też Namiętna Kobieta. Od czasu do czasu Adamczyk pojawiał się także w przedstawieniach na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, na przykład w Don Juan. Grywał też w Teatrze Narodowym w Warszawie w sztuce Nicka Deara zatytułowanej Władza.

Piotr Adamczyk występował również w teatrach poza granicami Polski. Otrzymał angaż w Emigrantach Sławomira Mrożka w teatrze Sala Uno w Rzymie, w którym to przedstawieniu zagrał w języku włoskim.

Tuż po ukończeniu szkoły Adamczyk otrzymał propozycję od Krzysztofa Zanussiego dotyczącą zagrania Ksawerego w filmie Cwał. Była to pierwsza tak poważna rola Piotra. Musiał on sam zinterpretować graną przez siebie postać, z czym, jak się później okazało, poradził sobie znakomicie. To z kolei pozwoliło mu na dalszy rozwój zawodowy i napływanie kolejnych kuszących propozycji.

Pierwszą dużą rolą Piotra Adamczyka było odegranie Fryderyka Chopina w filmie Chopin. Pragnienie miłości. Chociaż była to znacząca i wielka produkcja, aktor jest przede wszystkim kojarzony z filmami: Karol – człowiek, który został papieżem oraz Karol – papież, który pozostał człowiekiem.

Piotr Adamczyk i jego kariera filmowa

Po rolach w filmach: Cwał oraz Dwa światy, w których zagrał Piotr Adamczyk w 1995 roku, aktor pojawił się w produkcji Brat naszego Boga oraz w serialu Sława i chwała. W 1999 roku Adamczyk wystąpił w serialu telewizyjnym zatytułowanym Ja, Malinowski, w którym zagrał Pijaszewskiego. W tym samym roku pojawił się w filmach: Egzekutor, Na plebanii w Wyszkowie 1920 oraz Wrota Europy.

W 2000 roku aktor zagrał w kolejnym serialu – Przeprowadzki, który był emitowany przez rok. Wcielał się w nim w Lejtanta, adiutanda generała. Tego roku również Piotr znalazł się w obsadzie filmu biograficznego: Prymas – Trzy lata z tysiąclecia. Produkcja otrzymała liczne nominacje do nagród,a także uzyskała kilka statuetek. Oprócz Piotra Adamczyka w ekranizacji tej zagrali: Andrzej Seweryn, który wcielił się w Stefana Wyszyńskiego oraz Molendę – sobowtóra prymasa, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Trela, Maja Ostaszewska, Henryk Talar i inni.

W 2001 roku Adamczyk występował w serialu Garderoba damska, w którym grał Pawła Sporego, producenta filmów reklamowych.

piotr adamczyk
Źródło: [Piotr Adamczyk], [Starscream], licencja: [CC BY-SA 3.0]

W 2002 roku oprócz angażu w Karierze Nikosia Dyzmy oraz Wszyscy święci, aktor otrzymał propozycję zagrania jednej z najważniejszych i największych ról w swojej karierze. Był to film w reżyserii Jerzego Antczaka – Chopin. Pragnienie miłości. Produkcja otrzymała pięć nominacji do nagród i wygrała dwie statuetki. Piotr Adamczyk zagrał tam główną rolę – Fryderyka Chopina.

W 2003 roku pojawiły się kolejne materiały filmowe z uczestnictwem Piotra: Ciało oraz Łowcy skór. Od 2004 roku do 2006 roku aktor był związany z serialem Pensjonat pod Różą, w którym wcielał się w Leona Jacka Kakietka, partnera Iwy Mroczkiewicz (Magdalena Walach). W tym samym roku Adamczyk grał w innym serialu telewizyjnym – Dziupla Cezara.

Rok później ukazała się pierwsza część filmu, w którym Piotr grał Karola Wojtyłę – Karol – człowiek, który został papieżem. To właśnie ta rola przyniosła mu ogromną popularność. Produkcję reżyserował Giacomo Battiato. Miała ona swoją premierę 14 kwietnia 2005 roku. W 2006 roku pojawiła się druga część, w której Adamczyk zagrał już Jana Pawła II – Karol – papież, który pozostał człowiekiem.

Piotr Adamczyk jest jednak również znany ze swoich ról w komediach romantycznych. Jednym z tego typu filmów jest Testosteron, w którym aktor wcielił się w ornitologa Kornela Olendzkiego. W obsadzie Testosteronu pojawiły się same sławy polskiego kina: Borys Szyc, Maciej Stuhr, Tomasz Karolak, Tomasz Kot, Magdalena Boczarska i wielu innych.

Kolejne komedie, w których można było zobaczyć Piotra Adamczyka miały swoją premierę kolejnego roku (2008). Były to Lejdis oraz Nie kłam, kochanie. W 2008 roku ukazał się także inny film z udziałem Adamczyka: Kierowca (ang. Limousine). Był to kryminał, thriller produkcji polskiej w reżyserii Jerome’a Dassiera. Od tego roku również, aktor związał się z serialem Czas honoru, w którym występował do 2013 roku grając Obersturmbannführera Larsa Rainera.

W 2009 roku Piotr Adamczyk pojawił się w kolejnych produkcjach: Naznaczony, At the Zoo oraz Drugie życie. Rok później aktor zagrał w filmach: Trick, Święty interes, Śniadanie do łóżka, Nie ten człowiek, a także Czeluskin 2.

Od 2011 roku do 2013 roku Adamczyk występował w serialu Przepis na życie, który robił w tym czasie prawdziwą furorę. Produkcja liczyła pięć sezonów i każdy z nich był chętnie oglądany przez szeroką publiczność. W obsadzie obok Piotra pojawili się: Magdalena Kumorek – Anna Zawadzka/Adamowicz, czyli serialowa żona/była żona Andrzeja Zawadzkiego (Piotr Adamczyk), Edyta Olszówka, Maja Ostaszewska, Borys Szyc, Dorota Kolak i inni.

W 2011 roku Adamczyk zagrał również w komedii romantycznej Och, Karol 2, w której wcielił się w tytułowego Karola. Tego samego roku ukazały się także Listy do M., a także Uwikłanie.

Rok 2012 przyniósł kolejne role. Piotr zagrał w miniserialu Trick oraz zaczął pracę nad serialem Piąty stadion, w którym grał do 2014 roku. W tym czasie pojawił się także głośny film Bitwa pod Wiedniem oraz Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć.

Tajemnica Westerplate oraz Wkręceni to produkcje z Piotrem Adamczykiem, które swoją premierę miały w 2013 roku. Rok później aktor zaczął grac w serialach: Sama słodycz, a także Czas honoru – Powstanie.

W 2015 roku ukazała się druga część komedii romantycznej Listy do M. zatytułowana Listy do M. 2. Inne powstałe w tym roku produkcje to: Słaba płeć? oraz Franmed. W  październiku 2o16 roku ma mieć premierę thriller psychologiczny wyreżyserowany przez Macieja Pieprzycę zatytułowany Jestem mordercą.

Szybki ślub i szybki rozwód Piotra Adamczyka z Kate Rozz

W show biznesie często bywa tak, że szybkie znajomości, które kończą się szybkim ślubem, zazwyczaj równie szybko się rozpadają. Nie inaczej było w przypadku związku Piotra Adamczyka z Kate Rozz. Aktor był przez pewien czas związany z Anną Czartoryską, ale niestety ich relacja nie przetrwała.

W końcu jednak udało się znaleźć Adamczykowi pocieszenie w ramionach Katarzyny Gwizdały, znanej szerzej jako Kate Rozz. Po około pół rocznej znajomości para postanowiła wziąć ślub. Ich związkiem żyła cała Polska. Jednak informacje dotyczące ceremonii owiane były tajemnicą i na tamten czas nie wszyscy wierzyli w ich prawdziwość. Mimo wszystko Piotr znał Katarzynę dość krótko i dość nieprawdopodobnym było, że tak szybko zdecydują się na zawarcie związku małżeńskiego.

Plotki okazały się jednak jak najbardziej zgodne z rzeczywistością. 8 stycznia 2012 roku Piotr Adamczyk i Katarzyna Gwizdała wzięli ślub. Fotoreporterzy nie zostali powiadomieni o uroczystości. Nikomu też nie udało się o niej wcześniej dowiedzieć. Jak się później okazało ceremonia miała miejsce w kościele bł. Edwarda Detkensa w Warszawie. Wzięło w niej udział kilkanaście najbliższych osób z otoczenia Adamczyka i Gwizdały. Suknię panny młodej zaprojektował Maciej Zień, który był również jej świadkiem.

Po ślubie nie było uroczystości weselnej. Goście zostali zaproszeni jedynie na poczęstunek na plebanię. Adamczyk decydując się na związek z Kate Rozz zgodził się niejako również na wychowywanie wraz z nią jej dwójki dzieci: 7-letniej Mii oraz 6-letniego adoptowanego syna.

O tym, że Piotr nie pasuje do Katarzyny mówiło się od początku ich znajomości. Ona wolała światowe życie, on raczej spokojne, domowe i rodzinne. Związek na odległość, ponieważ Kate latała pomiędzy Polską a Francją, stał się wkrótce dla aktora nie do zniesienia. Mówi się jednak o tym, że decyzję o rozstaniu podjęli wspólnie i za obopólną zgodą. Obecnie coraz częściej można przeczytać, że Adamczyk stara się o unieważnienie tego związku małżeńskiego przez kościół. Świadczyć ma o tym fakt, iż aktor często jest widywany przed budynkiem Sądu Metropolitalnego w Warszawie. Piotr jest bardzo gorliwym katolikiem, dlatego jest to bardzo prawdopodobne.

 

Piotr Adamczyk jest uznawany za jednego z najbardziej uzdolnionych polskich aktorów młodego pokolenia. Jego talent aktorski został doceniony jeszcze w trakcie uczęszczania do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, kiedy to na drugim roku otrzymał stypendium zagraniczne i wyjechał dzięki niemu uczyć się zawodu w Wielkiej Brytanii, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Jedne z najważniejszych ról, które zagrał w swojej karierze to odtwarzanie postaci Fryderyka Chopina w produkcji Chopin. Pragnienie miłości oraz Karola Wojtyły w Karol – człowiek, który został papieżem, a następnie Jana Pawła II w Karol – papież, który pozostał człowiekiem. Aktor ma na swoim koncie mnóstwo ról w spektaklach, między innymi: Miłość i gniew, Martwe dusze, Wniebowstąpienie, Don Juan czy też Księżniczka na opak wywrócona. Adamczyk użycza także swojego głosu w dubbingu. Można go usłyszeć w Świecie według Ludwiczka, Atomówkach, Madagaskarze, Szeregowcu Dolocie, Harrym Potterze i Insygniach Śmierci: Części I i wielu innych. To zdecydowanie jeden z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów, którego talent jest niezwykle doceniany, co można zaobserwować po ilości produkcji, w których Piotr występuje.

A Wy co sądzicie o Piotrze Adamczyku? 😉 W jakich rolach najbardziej lubicie tego aktora? 🙂 Które filmy z jego udziałem najbardziej Wam się podobają? 🙂

Komentarze

Brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar