Tomasz Karolak

Tomasz Karolak jest obecnie niezwykle popularnym aktorem, który najbardziej jest kojarzony z ról w komediach romantycznych. Jego droga na duży ekran nie była jednak taka łatwa. Aktor nie dostał się za pierwszym razem do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Udało mu się to dopiero w czwartym podejściu do krakowskiej szkoły teatralnej. Tam też początkowo rozwijała się kariera Tomasza, który występował w miejscowych teatrach. Artysta został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał w 2014 roku. Karol zagrał mnóstwo ról w komediach romantycznych na przykład w Lejdis czy też Testosteron. Często pojawia się także w serialach telewizyjnych. Obecnie najbardziej znany jest z wcielania się w Ludwika Boskiego w Rodzince.pl. Dużą popularność przyniosła Tomaszowi postać, którą odgrywał w Kryminalnych. To dzięki roli aspiranta Szczepana Żałody zyskał sławę i zaczął otrzymywać nowe propozycje. Obecnie Karolak jest jednym z najchętniej angażowanych aktorów w Polsce.

Tomasz Karolak – długa droga do teatru

Tomasz Karolak przyszedł na świat 21 czerwca 1971 roku w Radomiu. Jego rodzice służyli w tajnej jednostce wojskowej  Ludowego Wojska Polskiego w Pułku Lotniczym i Dywizjonie Rakietowym. Z tego też powodu rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania. Tomasz mieszkał więc w Warszawie, Mińsku Mazowieckim czy też w Ustroniu Morskim oraz wielu innych miejscowościach.

karolak tomasz
Źródło: [Tomasz Karolak], [Sławek], licencja: [CC BY-SA 2.0]

To właśnie w Mińsku Mazowieckim po raz pierwszy Karolak zaczął chodzić na zajęcia kółka teatralnego.

Po zaszczepionej w ten sposób miłości do teatru, Tomasz postanowił zdawać egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Niestety nie udało mu się do niej dostać. Planem awaryjnym stały się dla Karolaka studia na kierunku resocjalizacja na Uniwersytecie Warszawskim. Przyszły aktor nie poddawał się jednak i ciągle próbował dostać się do wymarzonej szkoły teatralnej. W końcu, za czwartym razem, dostał możliwość uczenia się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Karolak szkołę tę ukończył w roku 1997.

Już od roku 1995 Tomasz grał w spektaklach. Swój debiut miał w grudniu w sztuce zatytułowanej Biesy albo Mały Plutarch żywotów nieudanych na podstawie powieści Biesy Fiodora Dostojewskiego. Przedstawienie zostało wystawione w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Karolak grał również w innych krakowskich teatrach. Można było zobaczyć go na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie grał do 1999 roku oraz w Teatrze STU, w którym również przestał występować w tym samym roku. Od 1999 roku Tomasz pojawiał się w Teatrze Nowym w Łodzi. Cztery lata później aktor zakończył współpracę z tym miejscem, ale wrócił tam ponownie w 2005 roku.

Tomasz Karolak grał także w warszawskich teatrach. W 2002 roku w Teatrze Montownia, a rok później rozpoczął współpracę z Teatrem Narodowym, która zakończyła się w 2004 roku. W 2005 roku aktor pojawiał się w Teatrze Rozmaitości, zaś w 2006 roku można było go zobaczyć w Centrum Artystycznym M25 [Mińska 25].

Karolak został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał w 2014 roku. Wręczyła mu go Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Małgorzata Omilanowska.

Tomasz Karolak – kariera na dużym ekranie

Pierwszą rolę na dużym ekranie zagrał Tomasz Karolak w filmie Jerzego Stuhra zatytułowanym Duże zwierzę. Premiera tej produkcji odbyła się latem 2000 roku. Karolak zagrał tam niewielką rolę – Posterunkowego. Jednak samo zetknięcie się z gwiazdorską obsadą, było dla niego pierwszym takim doświadczeniem. W filmie bowiem zagrał Jerzy Stuhr, Anna Dymna, a także Radosław Krzyżowski, Dominika Bednarczyk i wielu innych.

Za właściwy debiut filmowy Karolaka uznaje się jednak dopiero rolę w filmie Ciało Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramowicza. Tomasz zagrał w tej produkcji Emila Karpatkę „Goldi”. Na planie spotkał się między innymi z: Izabelą Kuną, Emilią Krakowską, Robertem Więckiewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, Rafałem Królikowskim, Piotrem Adamczykiem.

W tym samym roku, 2003, aktor zaczął grać w serialu telewizyjnym Bao-Bab, czyli zielono mi, w którym wcielał się w postać Pilaszka. W tym serialu komediowym obok Karolaka zagrali również: Wiktor Zborowski, Krzysztof Kowalewski, Zbigniew Zamachowski i wielu innych. Obsada była zatem gwiazdorska.

Za przełom w karierze Tomasza uznaje się rok 2004, w którym zagrał w czterech serialach telewizyjnych. Największą popularność przyniosło mu odtwarzanie roli aspiranta Szczepana Żałodę w Kryminalnych. Występowanie w tej produkcji przyniosło aktorowi sławę i nowe propozycje. Pojawiał się on w tym serialu w latach 2004-2008. W tym samym czasie grał także w Bulionerach jako portier Wiechu. W 2004 roku Karolak występował również w serialu Sublokatorzy, który nie miał jednak kontynuacji. W produkcji Talki z resztą Tomasz wcielił się w masażystę.

W 2004 roku powstał także krótkometrażowy dramat w reżyserii Łukasza Palkowskiego pod tytułem Nasza ulica. Karolak zagrał w nim oficera niemieckiego.

W latach 2005-2006 Tomasz pracował w serialu telewizyjnym Okazja. Wcielał się w nim w  Staszka.

W 2006 roku Karolak pojawił się w dużej produkcji, w komedii romantycznej Tylko mnie kochaj. Nie zagrał tam jednak główniej roli. Odegrał Ludwika, współpracownika Michała. Tego samego roku ukazał się thriller w reżyserii Marka Gajczaka zatytułowany Pod powierzchnią, w którym Tomasz otrzymał rolę Michała. W obsadzie pojawili się również: Magdalena Boczarska, Magdalena Różczka, Jarosław Boberek i wielu innych.

Dylematu 5 to serial telewizyjny, w którym można było zobaczyć Karolaka jako pana Rycha od 2006 do 2007 roku.

W 2007 roku powstały kolejne seriale z udziałem Tomasza. Były to: Dwie strony medalu, gdzie zagrał Adama Kowalewskiego vel Zalewskiego, Determinator, w którym występował jako „Tomcio”, człowiek Michty, Mamuśki, gdzie wcielał się w Ryśka Czajkę, brata Mirka.

W tym samym roku aktor zagrał również na dużym ekranie w komedii Andrzeja Saramowicza i Tomasza Koneckiego zatytułowanej Testosteron. W obsadzie pojawiły się gwiazdy polskiego kina: Piotr Adamczyk, Borys Szyc, Tomasz Kot, Maciej Stuhr, Krzysztof Stelmaszyk, Magdalena Boczarska i wielu innych. Tomasz Karolak wcielił się w gitarzystę Fistacha. W 2007 roku pojawiły się również trzy inne filmy z udziałem Karolaka: Lekcje pana Kuki, Rezerwat oraz Kilka prostych słów.

Kolejny rok przyniósł aktorowi nowe role i mnóstwo jeszcze większych osiągnięć. To wszystko za sprawą dwóch dużych produkcji, w których Tomasz wziął udział. Pierwszą z nich była komedia Tomasza Koneckiego zatytułowana Lejdis. Karolak wcielił się w niej w ortopedę Wojtka Rawskiego, sąsiada Łucji. Obsada była złożona z największych gwiazd polskiego kina.

Równie dużym przedsięwzięciem był film Piotra Wereśniaka – Nie kłam, kochanie. Tomasz zagrał w nim Pawła, przyjaciela Marcina i pojawił się tym samym obok Piotra Adamczyka, Marty Żmudy Trzebiatowskiej, Beaty Tyszkiewicz, Grażyny Szapołowskiej i wielu innych znakomitych artystów.

Od 2008 do 2009 roku Karolak pracował nad serialem komediowym 39 i pół. Grał w nim Darka Jankowskiego przez trzy sezony. Produkcja zyskała ogromną popularność i uznanie widzów. W recenzjach można przeczytać, że doceniona została obsada, muzyka oraz sama fabuła, a także realność wydarzeń przedstawionych w serialu.

W 2008 roku Tomasz zagrał także w komedii romantycznej Jeszcze raz z Danutą Stenką i Janem Fryczem oraz w dramacie Macieja Pieprzycy pod tytułem Drzazgi.

Rok później ukazały się kolejne filmy powstałe przy współpracy z Tomaszem Karolakiem: Miłość na wybiegu, Projekt dziecko, czyli ojciec potrzebny od zaraz, Idealny facet dla mojej dziewczyny, Aż po grób oraz miniserial Rozmowy telewizyjne, a także I pół.

Ciacho, Milion dolarów, Trzy minuty. 21:37 oraz Śniadanie do łóżka to kolejne produkcje z udziałem Karolaka, które ukazały się w 2o1o roku.

tomasz karolak
Źródło: [Tomasz Karolak], [Mateusz Nasternak], licencja: [CC BY 3.0]

Rok 2011 przyniósł kolejne duże filmy: Wojna żeńsko-męska, Wyjazd integracyjny, Listy do M., Pokaż kotku, co masz  w środku oraz Kac Wawa. W tym czasie aktor rozpoczął także współpracę na planie serialu telewizyjnego Przepis na życie, w którym grał do 2013 roku. Od tego czasu Karolak występuje również w Rodzince.pl.

Kolejne role Tomasza pojawiły się rok później. Aktor zaczął wówczas grać w Prawie Agaty, w którym występował do 2015 roku oraz w Piątym stadionie (do 2014 roku). Ja to mam szczęście to produkcja, w której Karolak również zaczął się grać w tym czasie.

W 2013 roku aktor współpracował z serialami telewizyjnymi: Baron24 oraz Boscy w sieci, zaś rok później swoją premierę miały filmy z udziałem Karolaka: Bangistan, Listy do M. 2, a także Klub Włóczykijów.

W styczniu 2016 roku odbyła się światowa premiera komedii romantycznej Planeta Singli, którą wyreżyserował Mitja Okorn. Tomasz zagrał w niej Bogdana.

Tomasz Karolak i Viola Kołakowska – związek, o którym krążą legendy

O wieloletnim związku Tomasza Karolaka z Violą Kołakowską krążą już legendy. Wszystko to za sprawą długofalowej swobody i luzu w relacjach pary. Chociaż gwiazdy doczekały się dwójki dzieci, aktor przez długi czas nie mieszkał ze swoją rodziną. Znajomi z ich kręgu twierdzili, że chociaż Karolak z Kołakowską wspólnie wychowują swoje potomstwo, ich więź bardziej przypomina przyjaźń niż miłość.

Tomasz i Viola kilkakrotnie rozstawali się i powracali do siebie. Nigdy jednak nie chcieli ze sobą zamieszkać. Sytuacja uległa jednak zmianie i ostatecznie para zamieszkała razem. Stało się to jednak chwilę po narodzinach syna aktora – Leona.

W jednym z wywiadów Karolak przyznał, że w jego związku z Kołakowską układa się znacznie lepiej niż wcześniej, a mieszkanie z rodziną zdecydowanie ma dużo zalet. Dzięki temu potrafi się cieszyć z mniejszych rzeczy i czeka na wieczory spędzane z dziećmi i partnerką. Aktor wyznał, że potrzebował czasu, aby dorosnąć do tak poważnej relacji. Po tym, jak się wyszalał, nadszedł moment na dojrzały związek i wychowywanie dzieci. To własnie Lena i Leon zajmują teraz najwięcej czasu Violi i Tomaszowi. Para chce poświęcać swojemu potomstwu tyle uwagi, ile to jest maksymalnie możliwe.

W sieci pojawia się ostatnio mnóstwo pytań i dociekań na temat ślubu gwiazd. Karolak nie wyklucza takiej ewentualności, jednak stanowczo zaznacza, że z pewnością o takiej chwili nie powiadomi mediów. Będzie to ceremonia wyłącznie dla niego i jego partnerki oraz najbliższej rodziny. Prasa zostanie poinformowana dopiero po fakcie. Wszyscy czekają więc z niecierpliwością na najnowsze doniesienia. Być może to własnie w tym roku Tomasz i Viola zdecydują się na tak długo wyczekiwany ślub. Tym bardziej jest to zastanawiające, że Karolak coraz częściej sam podejmuje temat tej ceremonii podczas udzielania różnych wywiadów.

Tomasz Karolak to bez wątpienia jeden z najczęściej obsadzanych aktorów w polskich komediach romantycznych, a także serialach telewizyjnych. Początkowo jednak mogło się wydawać, że nie zacznie on pracować w tym zawodzie, gdyż miał spory problem z dostaniem się do szkoły teatralnej. Udało mu się to dopiero za czwartym razem w Krakowie. Jeszcze w czasie nauki w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie grał w miejscowych teatrach, między innymi w Teatrze STU czy też Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Następnie aktor zaczął występować na scenach w Warszawie i Łodzi. Wkrótce po swoim debiucie na dużym ekranie w filmie Ciało Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramowicza dostał angaż w serialu telewizyjnym Kryminalni. Dzięki roli aspiranta Szczepana Żałody zyskał dużą popularność i zaczął grywać w coraz większej ilości produkcji, zarówno telewizyjnych, jak i kinowych. Obecnie aktor bardzo często pojawia się w nowych ekranizacjach obok najlepszych polskich gwiazd. Ostatnio premierę miała komedia romantyczna zatytułowana Planeta Singli, w której zagrał artysta.

Lubicie Tomasza Karolaka? 🙂 Która jego rola najbardziej Wam się podoba? 🙂

Komentarze

Brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar