Tomasz Kot

Tomasz Kot to jeden z najpopularniejszych aktorów w Polsce. Ten utalentowany aktor bardzo często jest obsadzany w rolach filmowych, szczególnie w komediach. Wielu twierdzi, że jest to prawdziwy kameleon, który potrafi wcielić się w każdą postać i sprostać niełatwym wyzwaniom. Co więcej, Tomasz jest zdolny do wielu poświęceń, aby oddać jak najlepiej charakter bohaterów, których odgrywa. Do filmu Yuma schudł aż piętnaście kilogramów, zaś do roli Ryszarda Riedela, wokalisty Dżemu, zrzucił osiem kilogramów. Widzowie po raz pierwszy zapałali sympatią do tego aktora w serialu Na dobre i na złe, w którym wcielił się w Henryka Weissa-Korzyckiego. Chociaż początkowo postać ta miała być epizodem, ze względu na polubienie jej przez oglądających, wątek został znacznie rozbudowany. Wkrótce po tym przyszedł kolejny serial, który przez cztery lata bił rekordy popularności – Niania. W tym samym roku Tomasz Kot pojawił się w Skazanym na bluesa, w którym odegrał wokalistę zespołu Dżem. Od tamtej pory aktor niezwykle często pojawia się na wielkim ekranie. Grał w takich komediach romantycznych, jak: Dlaczego nie!, Testosteron, Lejdis, To nie tak jak myślisz, kotku, Wyjazd integracyjny oraz wielu innych. Znakomitą rolą Tomasza było wcielenie się w Zbigniewa Religę w filmie Bogowie, za którą to otrzymał statuetki: Orzeł i Złote Lwy w kategorii najlepsza główna rola męska oraz najlepsza pierwszoplanowa rola męska. Obecnie aktor pracuje nad filmem w reżyserii Agnieszki Holland zatytułowanym Pokot.

Krótka nota biograficzna Tomasza Kota

Tomasz Kot przyszedł na świat 21 kwietnia 1977 roku w Legnicy. Początkowo swojej przyszłości nie wiązał z aktorstwem. Marzył, by zostać malarzem, jednak jego życie potoczyło się inaczej. Tomasz uczył się przez rok w seminarium duchownym. Kot uczęszczał także do I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy. Tam też zaszczepiono w nim pasję do aktorstwa. Przyszły aktor nie zdał matury za pierwszym razem. Udało mu się to dopiero przy drugim podejściu.

Pomimo tego niewielkiego niepowodzenia, Tomasz nie miał żadnego problemu, aby dostać się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Edukację w tej szkole ukończył Kot w roku 2001. Zaraz potem zaczął występować w Teatrze Bagatela w Krakowie. Za jego debiut uznaje się przedstawienie zatytułowane Panna Tutuli-Putli Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Wiesława Cichego w Teatrze Dramatycznym w Lednicy.

Ślub Tomasza Kota i Agnieszki Olczyk

Ślub Tomasza Kota i Agnieszki Olczyk odbył się 30 września 2006 roku. Wydarzenie to zostało uznane w tamtym czasie za tajemnicze i chronione przed fotoreporterami. Aktor nie chciał, aby w tej uroczystości uczestniczyły media. Ślub miał być skromny, cichy, zawarty w niewielkim kościele w Częstochowie.

W ceremonii zaślubin Tomasza i Agnieszki udział wzięły osoby wyłącznie z najbliższego parze grona. Była to rodzina oraz niewielka grupa przyjaciół. Dla wielu osób szokiem było to, że zarówno ślub, jak i wesele nie odbyły się w Krakowie. Para postanowiła jednak zawrzeć związek małżeński w rodzinnych stronach panny młodej. Wydarzenie udało się zorganizować bez szumu i blasku fleszy.

15 kwietnia 2007 roku urodziło się pierwsze dziecko Tomasza i Agnieszki – córka Blanka. Trzy lata później na świat przyszedł syn pary – Leon.

 

Kariera filmowa i serialowa Tomasza Kota

Tomasz Kot jest gotów do wielu poświęceń, aby w jak największym stopniu oddać charakter odgrywanej przez siebie roli. Doskonałym na to dowodem było zapuszczenie przez niego włosów oraz schudnięcie ośmiu kilogramów do roli Ryszarda Riedla w produkcji pod tytułem Skazany na bluesa. Natomiast do zagrania w filmie Yuma schudł aż piętnaście kilogramów.

tomasz kot aktor
Źródło: [Tomasz Kot], [Sławek], licencja: [CC BY-SA 2.0]

Oprócz licznych filmów, w których pojawia się Tomasz, bierze on także udział w kampaniach reklamowych. Jednym z pierwszych takich występów była kampania społeczna zachęcająca do oddania 1 % podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, która była pokazywana w 2008 roku. Rok później aktor wziął udział w reklamie usług telekomunikacyjnych Netia. Od 2015 roku Kot promuje T-Mobile. Tego roku występował w spotach dotyczących taryfy Jump Family w ofercie tej sieci.

 

Prawdziwy rozgłos Tomaszowi przyniosła rola w serialu Na dobre i na złe, w którym zagrał biznesmena Henryka Weissa-Korzyckiego. Początkowo miała to być postać epizodyczna. Henryk pojawił się w Leśnej Górze jako pacjent z czkawką, która przeszkadzała mu w pracy. Jego wątek został jednak znacznie rozbudowany, gdyż poznał on salową Mariolkę, odgrywaną przez Agnieszkę Dygant i widzowie pokochali ich wspólne perypetie.

W 2004 roku aktor zagrał Jacka w serialu Camera Cafe oraz w krótkometrażowym dramacie zatytułowanym Kazimierz Zaklęty.

Kolejnym przełomowym rokiem dla Tomasza Kota był rok 2005. Pojawił się on wówczas w głównej roli w filmie Skazany na bluesa. Było to niezwykłe wyzwanie, gdyż produkcja traktowała o życiu wokalisty zespołu Dżem – Ryszardzie Riedlu. Film ten był biografią wyreżyserowaną przez Jana Kidawę-Błońskiego. Doskonała gra aktorska Tomasza sprawiła, że został on nominowany do statuetki Orzeł za najlepszą główną rolę męską oraz do Złotej Kaczki w kategorii najlepszy polski aktor.

W tym samym roku Tomasz Kot zaczął występować w serialu Wiedźmy emitowanym w telewizji do 2006 roku. Pojawiły się w nim same gwiazdy: Magdalena Różdżka, Marian Glinka, Piotr Polk, Katarzyna Figura oraz wielu innych.

w 2005 roku rozpoczęły się również zdjęcia do kultowego serialu realizowanego na antenie TVN: Niania. Produkcja ta miała aż dziewięć sezonów i była tworzona przez cztery lata. Tomasz Kot zagrał w niej jedną z głównych ról – Maksymiliana Skalskiego. W tytułową Nianię wcieliła się Agnieszka Dygant, zaś pikanterii wszystkim rozgrywającym się w serialu perypetiom dodawała Karolina Łapińska odgrywana przez Tamarę Arciuch.

W 2007 roku powstały dwie duże komedie romantyczne z udziałem Tomasza Kota. W Dlaczego nie! wyreżyserowanym przez Ryszarda Zatorskiego aktor wcielił się w Dawida, zaś w Testosteronie Andrzeja Saramowicza i Tomasza Koneckiego zagrał magistra Miśkiewicza „Robala”.

Po tych doświadczeniach filmowych i serialowych, Tomasz Kot stał się niezwykle popularnym aktorem i niemal niemożliwym stało się stworzenie dobrej komedii bez jego udziału. Dlatego też w 2008 roku zagrał w kolejnych produkcjach tego typu: Lejdis oraz To  nie tak jak myślisz, kotku. W tym samym czasie pojawił się również w dramacie Drzazgi w reżyserii Macieja Pieprzycy.

W następnym roku aktor pojawił się w komedii zatytułowanej Operacja Dunaj. W filmie tym wcielił się w porucznika Januarego Jakubczaka. Oprócz niego w obsadzie aktorskie można było zobaczyć: Zbigniewa Zamachowskiego, Macieja Stuhra, Jarosława Grudę oraz wielu innych polskich oraz czeskich aktorów. W 2009 roku powstał też kolejny film twórcy Lejdis oraz TestosteronIdealny facet dla mojej dziewczyny. Tym razem Kot odegrał aktora porno.

W kolejnym roku premierę miała produkcja pod tytułem Randka w ciemno, w której tytułową Randkę w ciemno prowadził właśnie Tomasz Kot wcielający się tym samym w gwiazdora telewizyjnego. W powstałym tego samego roku dramacie psychologicznym Erratum aktor zagrał główną rolę – Michała Bogusza.

Komedią, która okazała się jedną z najbardziej nieudanych było Ciacho w reżyserii Patryka Vegi. Fabuła opowiada o policjantce, która zostaje wplątana w handel narkotykami, a z pomocą przychodzą jej bracia.

Następnym filmem, który jest zaliczany do mniej pomyślnych jest Wyjazd integracyjny, który miał swoją premierę w listopadzie 2011 roku. Oprócz Tomasza Kota wcielającego się tam w rolę Marka Stasiaka, w obsadzie pojawili się między innymi: Jan Frycz, Tomasz Karolak, Katarzyna Glinka, Katarzyna Figura.

Wojna żeńsko-męska to kolejna komedia z Tomaszem, który tym razem zagrał Bartka, prezesa „Wyuzdanego Magazynu dla Pań”, partnera „Pe”. W 2011 roku pojawił się też film Jak się pozbyć cellulitu w reżyserii Andrzeja Saramowicza, w którym Kot wcielił się w Macieja Zgirskiego.

W 2012 roku na wielkie ekrany weszły dwie duże produkcje z udziałem Tomasza Kota: Yuma oraz Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć. Do roli „Opata” w Yumie Piotra Mularuka, aktor schudł aż piętnaście kilogramów. W filmie tym Tomasz wcielił się w bezwzględnego rosyjskiego gangstera. Za odtworzenie młodego Hansa Klossa w produkcji Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć aktor wraz z grającą z nim Martą Żmudą Trzebiatowską (jako: Elsa Krause) otrzymali nominację do nagrody Wąż dla najgorszego duetu na ekranie.

Bogowie to film, który miał premierę w październiku 2014 roku. Opowiada on o życiu profesora Zbigniewa Religi, który dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca. To właśnie w profesora wcielił się Tomasz Kot. Niezaprzeczalnie jego gra aktorska w tej produkcji była znakomita. Został za nią uhonorowany nagrodą Orzeł za najlepszą rolę męską, a także statuetką Złote Lwy w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska.

W tym samym roku powstały także filmy: kryminał zatytułowany Fotograf oraz etiuda Obok mnie. Rok później Tomasz kot zagrał w produkcjach: Disco Polo (jako: Daniel Polak) oraz Żyć nie umierać (jako: Bartosz Kolano).

Życiowa rola Tomasza Kota

Istnieją dwie opinie na temat życiowej roli Tomasza Kota, które odnoszą się do dwóch różnych filmów.. Jedni twierdzą, że najgenialniej wystąpił on w swoim kinowym debiucie Skazany na bluesa, jako Ryszard Riedel, wokalista zespołu Dżem. Inni widzowie i krytycy uważają natomiast, że prawdziwy popis swoich aktorskich umiejętności dał Tomasz w produkcji Bogowie, w której wcielił się w profesora Zbigniewa Religę.

Obydwie role były dla aktora nie lada wyzwaniem. Musiał on zmierzyć się z prawdziwymi legendami. O pracy nad filmem Bogowie Tomasz wypowiadał się, że bał się, aby nie przesadzić z nadmiarem gestów, mimiki i ruchów. Udało mu się jednak wyważyć to w doskonały sposób. Zdaniem krytyków, Kot zaprezentował w odgrywanej roli każdy możliwy detal oddający postać profesora.

Zarówno do roli w filmie Bogowie, jak i w Skazanym na bluesa, aktor podczas przygotowań do pracy ćwiczył poruszanie się postaci, ich sposób wypowiadania się, a przede wszystkim poznawał otoczenie, w którym żyli bohaterowie. Aby jak najlepiej zagrać osobę Ryszarda Riedla Kot nie tylko schudł osiem kilogramów i zapuścił włosy, ale też jeździł z zespołem Dżem w trasy koncertowe i mieszkał w domu Riedla słuchając jego płyt. To pozwoliło Tomaszowi w pewien sposób zbliżyć się do tej osoby, poznać i ją i zrozumieć. Dzięki temu, zagranie takiej legendy przyszło mu z większą łatwością.

Do roli profesora Zbigniewa Religi było kilku kandydatów, jednak reżyser, Łukasz Palkowski, po zobaczeniu Tomasza Kota zaprzestał przesłuchiwania kolejnych. Aktor w tak pełny sposób oddawał graną przez siebie postać, że córka profesora po gestach oraz sposobie chodzenia była przekonana, że to jej ojciec.

Bez względu na to, którą rolę Tomasza uzna się za najlepszą, niezaprzeczalnie należy stwierdzić, że jest to genialny aktor, którego potrzebuje polskie kino.

 

Tomasz Kot to znakomity polski aktor teatralny, filmowy i serialowy. Zagrał w wielu produkcjach, między innymi w: Skazany na bluesa, Dlaczego nie!, To nie tak jak myślisz, kotku, Idealny facet dla mojej dziewczyny, Randka w ciemno, Jak się pozbyć cellulitu, Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć, Bogowie, Disco polo i wielu innych. Aktor obecnie pracuje na planie Pokotu w reżyserii Agnieszki Holland. Tomasz Kot pojawia się także w kampaniach reklamowych. Obecnie można go oglądać w spotach T-Mobile. Do ról, w których jest obsadzany jest gotów na wiele poświęceń. Jednym z największych było schudnięcie piętnastu kilogramów do roli w produkcji Yuma. Widzowie uwielbiają go oglądać. Aktor po raz pierwszy zyskał ich sympatię w serialu Na dobre i na złe. Później miliony Polaków śledziło losy Maksymiliana Skalskiego w produkcji Niania. Jednak największym sukcesem Tomasza Kota jest odegranie profesora Religi w filmie Bogowie. To właśnie dzięki tej produkcji aktor zdobył mnóstwo nagród, a sam film zobaczyło ponad dwa miliony widzów.

 

Lubicie oglądać Tomasza Kota? 🙂 Która z jego ról jest Waszym zdaniem najlepsza? 🙂

Komentarze

Brak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar